روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۶:۴۱ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

ایران در انتظار تصمیم سیاسی آمریکا؛

رئیس جمهور بی قدرت

 

به گزارش خبرنگار زمان- سعید حیدری، تعلیق فعلی در مذاکرات رفع تحریم‌ها، بیش از آن که به دلیل بن بست های تکنیکی در جریان مذاکرات باشد ناشی از تزلزل دولت بایدن در عرصه سیاست داخلی و خارجی است، مطلبی که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز به آن اشاره کرد. “اگر امروز آمریکا تصمیم سیاسی خود را بگیرد و اعلام کند می توانیم گام مهمی را  در راستای پیشرفت  مذاکرات انجام دهیم.”

دولت بایدن میان یک پیروزی دیپلماتیک در زمینه مسئله ایران و یک فاجعه گیر افتاده است. بیش از یک ماه است که مذاکرات چندجانبه در وین با وجود جو خوب و رضایتمندانه‌ای که وجود داشت و با وجود باقی ماندن فقط نهایی شدن متن توافق، متوقف شد. ترس دولت بایدن از هزینه‌های سیاسی حذف نام سپاه از لیستی موسوم به «سازمان‌های تروریستی خارجی» و رسیدن به خط پایان[در مذاکرات]، بن بست در مذکرات بر سر احیای توافق هنوز پابرجاست.صرفنظر از بحث‌های مرتبط با باج‌گیری آمریکایی‌ها در جریان مذاکرات و حذف نام سپاه به نظر می‌رسد که موضوع اصلی عدم اعتماد به نفس دولت آمریکا در گرفتن تصمیمات مهم است. بایدن می‌داند که چنین تصمیمی با مخالفت‌های جدی رژیم صهیونیستی و لابی عبری-عربی در واشنگتن روبه‌رو می‌شود اما واقعیت این است که دولت بایدن هم‌اکنون نیز از ظرفیت سیاسی کافی برای تصویب توافق با ایران برخوردار است.

سعید خطیب زاده دیروز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد نتایج سفر انریکه مورا مسئول هماهنگ کننده مذاکرات وین به تهران و تلاشهای رژیم صهیونیستی  در راستای عدم حصول نتیجه در جریان مذاکرات وین تصریح کرد: هر موقعی که ابتکاری انجام و تحرکی در حوزه  دیپلماسی انجام می‌شود رژیم جعلی اشغالگر قدس تحریکات  خود را ضد دیپلماسی انجام می‌دهد و  این چیز جدیدی نیست.وی تصریح کرد: در ادامه تماس‌ها که بین ایران و هماهنگ کننده مذاکرات وین انجام می شد آقای امیرعبدالهیان و آقای بورل  در جریان  مذاکره  تفلنی خود توافق کردند تماس‌ها به صورت حضوری انجام شود و در همین چارچوب آقای مورا به تهران آمدند. مذاکرات جدی در طول این سفر و معطوف به نتیجه و همراه با ابتکارات خاص از طرف ایران انجام شد.  در این سفر آقای مورا و  آقای باقری چندین دور گفت‌وگوی طولانی داشتند. در مورد برخی راه حل‌هایی که پیشنهاد شد اگر طرف آمریکایی پاسخ دهد ما می توانیم در موقعیتی قرار بگیریم که همه طرفها برای انجام توافق به وین برگردند.خطیب زاده تصریح کرد: اگر امروز آمریکا تصمیم سیاسی خود را بگیرد و اعلام کند می توانیم گام مهمی را  در راستای پیشرفت  مذاکرات انجام دهیم.