روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۲:۵۰ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

حاجی قاسمی خبر داد:

تخصیص اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی برای ساماندهی وضعیت آسفالت معابر

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر کرج از تخصیص اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی در بودجه سال ۹۸ به منظور ساماندهی وضعیت آسفالت معیوب معابر خبر داد.

به گزارش زمان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر کرج، مهدی حاجی قاسمی با اعلام خبر فوق اظهار داشت: فرسودگی آسفالت معابر یکی از مشکلاتی است که در بسیاری از محلات و محورهای سطح شهر مشاهده می شود و به همین جهت در بودجه سال ۹۸ شهرداری کرج اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی به این سرفصل اختصاص یافته است و امیدواریم که پاسخگوی بخشی از نیازها باشد. وی افزود: گرچه در این فضا چالشی به نام سرعتگیرها وجود دارد. باید گفت که سرعتگیرهای کرج بسیار آزار دهنده هستند و تقریباً به یکی از جاذبه های شهر تبدیل شده اند! شاید عده ای با سرعت غیرمجاز مرتکب تخلف رانندگی شوند اما بنا نیست ما همه را به خاطر اشتباه عده ای مجازات کنیم. اگر هدف از احداث تقاطعات غیرهمسطح با هزینه های میلیاردی روان سازی ترافیک است، دیگر نصب سرعتگیر و کاهش سرعتِ ترددها قابل دفاع و علمی نیست. ما باید شهر را به قالب های استاندارد یک کلانشهر نزدیک کنیم و به جای اداره شهر با مکانیزهای اجباری، به دنبال فرهنگسازی و توسعه آموزش های شهروندی باشیم.

 

سهم ۴۰ میلیارد تومانی اراضی تپه مرادآب از بودجه ۹۸ کرج

این مسئول با بیان اینکه در سال ۹۸ بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان برای توسعه فضای سبز، انجام تملکات معارضین ملکی رینگ ۳۰ متری اسلام آباد و اصلاح فضاهای عمومی تپه مرادآب هزینه می شود، تاکید کرد: طبق تمهیدات اندیشیده شده انجام تملکات رینگ ۳۰ متری به سازمان عمران و منطقه یک شهرداری کرج محول شده است که بی شک حجم قابل توجهی از کاغذبازی ها و بروکراسی اداری را کاهش می دهد. در بودجه ۹۸ بالغ بر ۳۶۰ میلیارد تومان برای تملکات اعتبار تخصیص یافته که ۳۰ میلیاردِ آن برای تپه مرادآب می باشد و پروژه های تملکی مناطق ۱۰ گانه نیز به صورت اسمی دیده شده و جزیره ای نخواهند بود.

 

پیاده رو سازی و مناسب سازی معابر در خیابان شهید بهشتی و خیابان ولیعصر آق تپه

رئیس اسبق سازمان نظام مهندسی ساختمان استانهای تهران و البرز در ادامه با بیان اینکه پروژه های پیاده رو و مناسب سازی معابر نیز به صورت اسمی در بودجه سال ۹۸ شهرداری کرج گنجانده شده است، از انجام عملیات پیاده روسازی در معابر و کوچه های واقع در دور محور خیابان شهید بهشتی و خیابان ولیعصر آق تپه خبر داد و آورد: اولویت پیاده رو سازی در سالِ جدید توجه به حقوق معلولین و افراد سالمند و کم توان برای تردد ایمن و بدون مانع در پیاده روها می باشد و در این زمینه ضوابط مشخصی نیز تدوین گردیده است که باید در مراحل اجرایی مد نظر مجریان و ناظرین قرار بگیرد. نماینده مردم کرج در شورای اسلامی شهر همچنین از استارت چندین تقاطع غیرهمسطح در سال ۹۸ خبر داد و خاطر نشان کرد: در حال حاضر اهالی باغستان غربی دسترسی مناسبی ندارند و مقرر شده تا با احداث پل از خیابان شبنم ۸ به سمت بلوار اصلی، این منطقه از بن بست ترافیکی خارج شود. احداث کنارگذر تقاطع غیرهمسطح شهدای پلیس نیز بخشی از مشکلات ترافیکی منطقه را مرتفع می سازد. از دیگر پروژه های مصوب سال ۹۸ تکمیل لوله گذاری نهر سیاه جوی است که در طول یک و نیم سال اخیر زمان و هزینه زیادی برای آن صرف شده و علاوه بر این، مقرر شده تا شهرداری کرج نسبت به حفر ۲۰۰ حلقه چاه جذبی در نقاط حساس و کارشناسی شده به منظور سیراب ساختن چاه های زیرزمینی و هدایت روان آبها و مدیریت آب حاصل از بارندگیها اقدام نماید.

 

تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی

تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان برای خریداری ۲۰۰ دستگاه اتوبوس، اعتبار ۳۶۲ میلیارد تومانی در حوزه تملک اراضی، تصویب اعتبار ۱۴۷ میلیارد تومانی برای جدولگذاری و پیاده رو سازی با اولویت مناسب سازی و پروژه های اسمی، تخصیص ۱۰۰ میلیارد  تومان اعتبار برای تزریق به بزرگراه شمالی و ۵۰ میلیارد تومان به تقاطعات غیرهمسطح و پیش بینی هزینه کرد ۴۰ میلیارد تومانی برای بهبود ترافیک از دیگر صحبت های این مسئول در طول مصاحبه اختصاصی بود. به گفته مهندس حاجی قاسمی، پروژه های متعددی در حوزه فضای سبز در سال ۹۸ از محل اعتبار ۱۲۴ میلیارد تومانی آن کلید خواهد خورد که از جمله آنها می توان به توسعه جنگلکاری در اراضی باغستان و خط چهار حصار و آماده سازی بستر رودخانه کرج حدفاصل حصار الی میدان شهید سلطانی اشاره کرد. همچنین احداث فضای سبز محلی و توسعه پارک های محله ای نیز در دست اقدام می باشد. در حوزه فرهنگی نیز شاهد آغاز احداث خانه تئاتر در پارک تاجیکستان خواهیم بود که در قالبِ سالن آمفی تئاتر در اختیار گروه های هنری شهر قرار می گیرد و پیمانکار واجد شرایط احداث باغ کتاب نیز انتخاب شده و تا یک ماه آینده کلنگ آن به زمین زده می شود. وی اولویت پروژه های حوزه بهبود ترافیک را نیز بحث ITS یا همان سیستم حمل و نقل هوشمند برشمرد و ادامه داد: در صددیم تا با استفاده از سیستم های نوین نسبت به هوشمندسازی و کنترل تصویری ترافیک در نقاط حساس و پُرتردد سطح شهر اقدام نماییم. همچنین اعتبارات حوزه مدیریت پسماند نیز با جهش قابل توجه به نسبت سال قبل تر به حدود ۴۰ میلیارد تومان افزایش یافته و در سال جدید در این عرصه نیز شاهد تحولات شگرفی خواهیم بود.

 

قطار شهری کرج به بررسی بیشتر نیاز دارد

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر کرج در خصوص پرسشی در خصوص راه اندازی BRT در این کلانشهر نیز چنین پاسخ داد؛ راه اندازی BRT در محور خیابان شهید بهشتی در شورای چهارم کرج مصوب شد و حتی در زمان مسئولیتِ آقای نصیری همین محور گل میخ کوبی نیز شد اما بعداً به محور تردد اتوبوس های تندرو تبدیل شد که کارایی لازم را نداشت. تاکید ما استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای راه اندازی سیتسم های جدید حمل و نقل عمومی است اما متاسفانه برخی موانع و شرایط اقتصادی بخش خصوصی را نیز ریسک ناپذیر کرده است. حاجی قاسمی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به پروژه نیمه تمام قطار شهری و سناریوهای متعدد در خصوص آن، بیان داشت: چالش های پروژه قطار شهری از ابتدای دوره تاکنون یکی از چالش های ما بوده است که برآوردهای ریالی اولیه برای تکمیل آن نیاز به ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار آن هم با دلار و یوروی دولتی را مشهود می سازد. اکنون و طبق برآوردهای صورت گرفته برای افتتاح فاز اول خط ۲ شامل ایستگاه های F تا K در محدوده گلشهر الی چهارراه طالقانی حداقل به تزریق هزار میلیارد تومان نیاز می باشد و بعید می دانم حتی پس از بهره برداری، شهروندان تمایلی به سفر زیرزمینی حداقل در این محور داشته باشند و اگر حوالی میدان شهید سلطانی برای تکمیل در فاز نخست انتخاب می شد، به مراتب پاسخگویی بهتری به نیازهای ما داشت