روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۰ دی ۱۴۰۱ در ۸:۰۲ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

اثرات منفی بودجه چند دوازدهم بر اقتصاد              

سعید حیدری

  

لایحه بودجه ارسالی از سوی دولت به مجلس توسط هیات رئیسه مجلس در دستور کار صحن قوه مقننه قرار نمی گیرد و علت آن عدم تصویب برنامه هفتم عنوان می شود.

چند دوازدهمی شدن بودجه به نظر می‌رسد قطعی است؛ این را در صحبت و اظهارات نمایندگان مجلس به خوبی می‌شود حس کرد؛  نزدیک به دو هفته است که دولت لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را به هیئت رئیسه مجلس تحویل داده است، اما از آنجا که دولت برنامه هفتم توسعه را هنوز ارائه نکرده، هیئت رئیسه لایحه بودجه را نگه داشته تا دولت برنامه هفتم را تکمیل کند. در حال حاضر مجلس و دولت سردرگم در اقتصاد هستند با توجه به اینکه امیدهای برجامی صفر شده است و نمی‌دانند که درآمد نفت چقدر خواهد بود یا قیمت ارز بالاتر خواهد رفت یا خیر. البته اگر هم بودجه چند دوازدهم بسته نشود مشکلاتی ایجاد خواهد کرد با توجه به اینکه دولت هزینه‌هایی دارد اما درآمدها را نمی‌دانند چطور خواهد شد و این بی ثباتی اقتصادی افق دیدی را کاهش داده است و از سوی دیگر برای جلوگیری از متمم‌هایی که قرار است سال آینده توسط دولت زده شود جلوگیری می‌کند اما اینگونه بودجه بستن هم اقتصاد را بی ثبات تر خواهد کرد. هیات رئیسه مجلس چند دلیل اصلی برای مخالفت با لایحه ارسالی دولت دارند:

برنامه هفتم توسعه مصوب نشده است: لوایح بودجه باید بر اساس اصول کلی برنامه های توسعه در کشور تدوین و تصویب شوند. مجلسی ها می گویند در شرایطی که برنامه هفتم توسعه تدوین و مصوب نشده است امکان بررسی لایحه ارسالی دولت وجود ندارد چرا که در نبود برنامه هفتم توسعه، بررسی و تصویب بودجه یک معنا بیشتر ندارد و آن تمدید خودکار برنامه ششم توسعه است. نکته جالب توجه در خصوص برنامه توسعه ششم این است که پایان برنامه ۵ ساله توسعه ششم سال ۱۴۰۰ بود که به دلیل تاخیر در تدوین آن، مصوب شد که یک سال دیگر تمدید شود و تا پایان ۱۴۰۱ نیز ادامه پیدا کند. اگر امسال هم این برنامه تمدید شود به منزله ۷ ساله شدن این برنامه خواهد بود.

جداول پیوست: طبق قانون لایحه بودجه باید شامل احکام و جداول پیوست باشد که بنا بر اعلام نظر اعضای هیات رئیسه مجلس آنچه از سوی دولت به مجلس ارسال شده است صرفا احکام بودجه است.

بودجه چنددوازدهم: طبق قانون در صورتی که دولت تا ۱۵ آذرماه هر سال لایحه بودجه را تقدیم مجلس نکند باید همراه با لایحه ای که بعدا ارسال میکند بودجه چند دوازدهم را نیز پیوست کند که در لایحه ارسالی از سوی دولت این مورد نیز رعایت نشده است. در مجموع هیات رئیسه مجلس معتقد است دولت قانون را در تدوین ارسال لایحه بودجه رعایت نکرده است. مواد ۱۸۰ و ۱۸۴ آیین نامه داخلی مجلس که حکم قانون را دارد و دولت لایحه بودجه را باید بر مبنای همین مواد قانونی تدوین و ارسال می کرد مد نظر قرار نداده است.

و اما استدلال دولت؛ دولتی ها می گویند تدوین هر کدام از برنامه های توسعه باید بر مبنای سیاست های کلی همان برنامه باشد که تدوین آن بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است. تدوین و ابلاغ این سیاست های کلی تا شهریور ماه سال جاری به طول انجامید و همین مسئله باعث شد تا فرصت کافی برای تدوین برنامه توسعه هفتم توسعه وجود نداشته باشد. به همین دلیل دولت خواسته است با ارسال بودجه فرصت باقی مانده تا پایان سال از دست نرود. از سوی دیگر دولتی ها معتقدند ارسال بودجه چند دوازدهم چندان کارگشا نیست و بهتر است کل بودجه مورد بررسی، تصویب و اجرا قرار گیرد. دولت در شرایط کنونی به دلایل مختلف تحت فشار است. اقتصاد کشور روزهای سختی را در سال گذشته و امسال سپری کرده است اما با تلاش تمام مسوولین شاخص های اصلی اقتصادی کشور از جمله تورم، نقدینگی، رشد اقتصادی، بدهی های دولت و … همه رو به بهبود است. تاخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در تدوین سیاست های کلی برنامه توسعه هفتم نیز حتما جای تامل و گله دارد. در این مورد شاید بتوان دولت یا خود مجلس را هم به جهت عدم پیگیری و اصرار جهت تدوین و ابلاغ این سیاست ها مورد سوال قرار داد.

بودجه چند دوازدهم که مد نظر نمایندگان مجلس است قطعا اقتصاد کشور را بی ثبات تر خواهد کرد. خوب است سران قوا با تدبیر و حکمت از تمام ظرفیت های قانونی برای از دست نرفتن فرصت باقی مانده تا پایان سال استفاده کنند و بهترین تصمیم را برای سال آینده و برنامه توسعه هفتم اتخاذ کنند. مردم نظاره گر تصمیمات و رفتار تمام مسوولین کشور هستند و در شرایط کنونی انتظار همدلی و تدبیر بیشتری را دارند.

s.heidarizaman@gmail.com