روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ در ۱۲:۳۹ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

پلمب اقامتگاه‌هایی که تور غیرمجاز می‌پذیرند
با تعیین تکلیف وضعیت حدودی ترددهای جاده‌ای بین‌ شهری در نوروز، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز اعلام کرد: تورهای گردشگری باید در تعطیلات نوروز با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برگزار شوند. هتل‌ها، اماکن اقامتی و گردشگری و بوم‌گردی‌ها نیز حق پذیرش تور بدون کد مجاز را ندارند.
به گزارش مریم پرنلو خبرنگار روزنامه پیام زمان؛ کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا  با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد  که مسافرت «از» و «به» شهرهای نارنجی و قرمز از ۲۵ اسفندماه ۹۹ تا ۱۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ ممنوع است. همچنین از مردم خواسته شد سفر را به زمان مناسب دیگری موکول کنند، اما چنان‌چه قصد سفر ضروری دارند حتی‌المقدور با خودرو شخصی مسافرت کنند، از وضعیت سلامت خود و خانواده اطمینان کامل داشته و بعد برنامه‌ریزی سفر کنند، دستورالعمل رعایت سلامت و بهداشت در سفر را که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده به صورت جدی رعایت کنند، در صورت اعلام تغییر روند بیماری در شهرها، ظرف کمترین زمان ممکن افراد غیربومی اقدام به بازگشت کنند و افرادی که از وضعیت بیماری خود اطلاع دارند (تست مثبت) به هیچ عنوان اقدام به تردد و عزیمت به مسافرت نکنند.
به دنبال اعلام این وضعیت، علی‌اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز از مدیران استان‌ها درخواست کرد: در ایام نوروز نظارت‌ دقیقی روی هتل‌ها به ویژه بوم‌گردی‌ها داشته باشند و بر اساس بخشنامه‌ای که قرار است معاونت گردشگری به سراسر کشور ابلاغ کند، جلو تورهای غیرمجاز را بگیرند و به هتل‌ها، اماکن اقامتی و گردشگری و همچنین بوم‌گردی‌ها اعلام شود که حق پذیرش تور بدون کد مجاز را ندارند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیش‌تر با ارائه طرح «سفر هوشمند» به ستاد ملی مقابله با کرونا  اعلام کرده بود  سفر فقط با تور و در صورت رزرو اقامتگاه مجاز امکان‌پذیر است. هرچند ستاد کرونا فعلا درباره سفر به شهرهای زرد و آبی با این شرایط اظهارنظری نکرده است.
اجرای درست این طرح و دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همکاری و هماهنگی پلیس راهور ناجا و نیروی انتظامی بستگی دارد؛ چرا که درصورت کنترل نکردن کد رهگیری و مجوز تورها و صرفا اقدام به پلمب یا ممانعت از فعالیت مراکز اقامتی که تورهای غیرمجاز را پذیرفته‌اند، گمانه‌زنی می‌شود که تورهای غیرمجاز به استفاده از مراکز اقامتی غیرمجاز گرایش بیشتری پیدا کنند و بازار کار اقامتگاه‌های بدون مجوز داغ‌تر شود.