روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۷:۲۵ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

“هیچ” همچنان برنده در کودک‌همسری!

الهام آمرکاشی

 

“عصر ایران” روزچهارشنبه-۲۴اردیبهشت‌ماه به نقل از خبرگزاری فرانسه، از اصلاح قانونِ ازدواج در کره‌جنوبی خبرداد و نوشت: ازدواج زیر ۱۶سال دراین کشور ممنوعشده و افزایش سن در این طرح، به منظور حمایت از نوجوانان مطرح شده است. این اخبار درحالی روزهای گذشته در مطبوعات و رسانه‌های کشور بارگذاری شد که این مهم چندین سال است در گذر از بند و تبصره‌های ممتد با مکث و توقف‌های طولانی‌مدت در جامعه کنونی مواجه است و هیچ یک از دولتمردان حاضر طی بازه‌های متفاوت در مجلس نتوانسته‌اند برای این امر که افزایش سن در این طرح تا چه حد می‌تواند به رشد فکریِ خانواده‌هایی که در این مسیر، گنگ مانده‌اند؛کمک کنند و کودکان را از مرحله کودک‌همسری به حداقل، نوجوان‌همسری هدایت کنند!

در جامعه فعلی که دغدغه‌های فرهنگی- اجتماعی و رفع آسیب‌ها و موضوعات متناوب، ازجملهارکان دولتمردان در جهتِپی‌ریزی الگوها و تدابیر فردای بهتر، موردِ هدف است؛ بسیاری از طرح‌ها ازجمله تصویب افزایش سن ازدواج از ۱۳ به ۱۶سالگیکه چندین سال است ازسوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی علی‌الخصوص فراکسیون زنان مجلس مطرح می‌شودهمچنان نتوانسته رأی مثبت را به خود اختصاص دهد تا بتوان با افزایش سن ازدواج، تاحد زیادی از عواقب خطرساز در این مسیر جلوگیری کرد.

با توجه به این نکته که بسیاری از نمایندگان مجلس براین باورند که طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» که به «کودک‌همسری» معروف شده تاحد قابل توجهی می‌تواند در کاهش آسیب‌های جبران ناپذیری که از ازدواج کودکان در شخصیت فردی و اجتماعی به وجود می‌آید جلوگیری کند، این طرح نتوانسته موافقت کمیسیون قضایی مجلس را جلب کند و در این مسیر، معضلات عدیده در سطح و بطن جامعه از این موضوع، روند صعودی را به خود اختصاص داده است.

یک نماینده مجلس، تعداد بیوه‌های زیر ۱۸سال کشورمان را ۲۴هزارزن اعلام کرده است. آماری که نشان‌دهندۀ ضرورت تغییر فرآیند ازدواج در ایران را تأیید می‌کند. تغییر فرایندی که در صورت عدم تغییر می‌تواند به آمار اخباری و عناوینی چون: ۱۵هزاردختر ۱۵ تا ۱۹سال طلاق گرفته اند، آمار ازدواج و طلاق در کودکان رو به افزایش است، طلاق، هر۳دقیقهیک خانواده را متلاشی می‌‌کند، رشد طلاق طی۶سال گذشته بیش از رشد ازدواج بوده است، ۸۰درصد آمار طلاق‌ها مربوط بە دانش‌آموزان است و…که روزانه به طور مستمر در حال تکثیر است؛ بیافزاید و عملکرد جدی در این مسیر از سوی کارشناسان امر، یکی از بایسته‌های الزامی در بازه کنونی محسوب می‌شود.

تغییر ساختارهای ذهنی و روحی، کنارآمدن و پذیرش بیشتر مسئولیت‌ها در زندگی مشترک، کسب مهارت‌های نوین در زندگی برای تغییر دادنِ شرایطِ جدایی و تحمل زوجین در کنارهم، از جمله مواردی است که همچنان فرهنگسازی و آموزش‌های لازم را در جامعه به خود اختصاص نداده و افراد در شرایطِ سنیِ مناسب نیز به دلایل متفاوت نبودِ آموزه مناسب و فرهنگ متناسب، دالان‌های طلاق را طی می‌کنند، چه برسد به کودکانی که هنوز در فکر مشق شب و عروسک‌های خود هستند که به ناچار و از جبر اقتصادی و عدم فرهنگ و فاقه خانوادگی پای سفره‌های عقدی می‌نشینند که به گفتۀ طیبه سیاوشی- نماینده مردم تهراندر مجلس دهم: این ازدواج‌ها قلبی و با هدف تشکیل خانواده انجام نمی‌شود و در بسیاری از موارد پدر خانواده، یا می‌خواهد از دست دختربچه خودش را رها کند یا به جای بدهی‌اش او را به همسری مردی در می‌آورد یا در جریان تأمین خرج اعتیادش دخترش را می‌فروشد. به همین دلیل اغلب در انجام این گونه ازدواج‌ها مسائل مالی مطرح می‌شود.

آنچه دراین میان نیازمند پیگیری و موردِ هدف قراردادن است؛ تصویب طرح‌هایی برای صیانت از خانواده و تغییر الگوی زندگی خانوارهای ایرانی، افزایش امنیت و آرامش و امکان سوادآموزی و تحصیل در بین یکایک کودکان محروم و مجبور به تشکیل خانواده است که گرچه اینگونه طرح‌ها نمی‌تواند به تام، تمام ماجرای شخصیت، هویت، کودکی‌کردن، تحصیل، استقلال و موارد عدیده‌ای دیگر را با کاهش ۳سال از-۱۳سالگی به ۱۶سالگی- ترمیم کند؛ اما قطع به یقین، نوجوان‌همسری گزینۀ بهتری نسبت به کودک‌همسری خواهد بود که بلاشک میان گزینه‌های بد و بدتر، نشانکِ انتخاب به سمتِ پیکان بد خواهدبود.

با توجه براین مهم که این موضوع یکی از معضلات آسیب‌زا در جامعه حاضر محسوب می‌شود، باید منتظر بود و دید این طرح در هفته‌های آتیتا چه حد مورد بحث قرار می‌گیرد و آیا از روالِ “هیچ” -که همچنان هیچ حرف و طرحی در این خصوص اجرا نشده- می‌تواند تغییرِ زاویه دهد و رأی مثبت خانه‌ملت را از آنِ خود کند یا خیر!

elhamamerkashi@ymail.com