روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۲ مهر ۱۳۹۹ در ۸:۰۱ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

همسویی ظهور امام عصر با رسالت نبی اکرم (ص)

خانم یاری – دکترای جامعه شناسی و مهدویت

 

شاید ۱۴۰۰ سال است که سعی کردند وقتی ما نام شریف پیامبر اکرم را میشنویم یاد اخلاق بیفتیم نه سیاست. شاید گروهی تلاش کردند که در این مدت طوری از دین و رسول خدا صحبت کنند که وقتی نام پیامبر را می شنویم فقط به اخلاق و مهربانی های ایشان بیندیشیم نه از قدرتمندی سیاسی ایشان. و حدیث شریف «انَّما بُعِثتُ لِاُتَمّمَ مَکارِمَ الاخلاق» را خیلی مشهور و ترویج کردند.

در حالیکه خداوند در قرآن کریم هدف از بعثت را دو چیز معرفی کردند: اولی؛ عبادت پروردگار نه دیگر انسانها( طاغوتها) دومی؛ درگیری با طاغوتها که اقتضای این نبرد؛ قدرت هست. تمام درگیری های پیامبران بر سر مسائل سیاسی بود؛ هیچ قدرت طلبی و طاغوتی بر سر مسائل دینی و مذهبی هیچ پیامبری را به قتل نرساند. برای مشرکان فرقی نمی کرد چند رکعت نماز بخوانند، حتی بحث قدرت طلبان زمان حضرت ابراهیم بحث بت شکنی ایشان نبود؛ بلکه بحث قدرت ایشان بود که او را با منجنیق به آتش پرتاب کردند. پیامبر اکرم هم به دنبال قدرت سیاسی بودند؛ تمام عقلای جهان می دانند که بدون قدرت سیاسی، نجات بشر امکان ندارد. تمام معنویات و عرفانیات را هم میتوان در زیر سایه قدرت؛ نشر و گسترش داد. و چون قدرت طلبان فاسد هستند که انسانها را فاسد نگه می دارند؛ بنابراین مساله اخلاق و معنویات در جامعه رو به افول رفته است.

پیامبر اکرم قبل از هجرت از مکه به مدینه؛ ۱۲ نفر از مسئولین شهر را منصوب کردند؛ در حالیکه اکثریت مردم مدینه مسلمان نبودند. ایشان به بعضی از قبائل فرمودند: بیایید با هم پیمان ببندیم و به قدرت من بیافزایید و اصلا از آنها نپرسیدند که چرا مسلمان نیستید!! ایشان با سیاست خود می دانستند که بدون قدرت سیاسی نمی توان مردم را دعوت به مسائل اعتقادی و اخلاقی کرد. قدرت طلبی حضرت رسول به معنای قدرت طلبی فاسد نبود؛ بلکه در جهت مبارزه با طاغوت ها و قدرتمندان فاسد بود که مردم را به استثمار کشیده بودند. بزرگترین اقدام فرهنگی جامعه این است که قدرتمندان آن جامعه افراد صالحی باشند و افراد صالح در سایه تصویب قوانین درست در مجلس صورت می گیرد. اگر هر نهاد دینی – مذهبی بخواهد در جامعه فقط به مسائل اعتقادی بپردازد؛ یقینن به انحراف رفته است. مردم جامعه چه دیندار و چه بی دین؛ چه مذهبی و چه غیر مذهبی؛ انسانهایی با دلهای پاک هستند، منتهی در شرایط عالی تربیتی و فرهنگی قرار نگرفته اند. کار فرهنگی کردن شوخی نیست؛ کار مذهبی و تبلیغ دین شوخی نیست. باید سیاست رسول خدا در جامعه اجرا شود؛ یعنی اول حاکمان صالح و سالم بعد کار مذهبی. اولین اقدام حضرت بعد از هجرت به مدینه؛ ایجاد یک پادگان نظامی بود تا بتوانند از مسلمانان در برابر مشرکان مکه دفاع کنند و تصویب و اجرای قوانین خاص آن شرایط زمانی؛ که بعد از فتح مکه آن قوانین منسوخ شدند. یکی از ضعف های فرهنگی و تبلیغی ما؛ این است که ما مسلمانان هیچ درک و دریافت صحیحی از پیامبر اسلام نداریم؛ بعد چطور میخواهیم زمینه های ظهور منجی عالم، حضرت مهدی را فراهم کنیم. با کمی تامل متوجه میشویم که چرا ۱۲ قرن غیبت ایشان به طول انجامیده است و اینکه چرا مهمترین اقدام حضرت مهدی (عج)، اجرای عدالت در تمام سطوح جامعه می باشد.

اگر در زمان رحلت جانسوز نبی اکرم (ص) جامعه ی اسلامی به دست فرمانداران صالح می افتاد، یقینن ما در این زمان دچار معضلات و مشکلات عدیده نبودیم و الان در محضر مقدس امام عصر ادامه ی حیات میدادیم.