روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۷ آذر ۱۳۹۸ در ۳:۱۲ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

نمایندگانی که وقت ندارند؛

شوآفِ مشغله یا عدم پاسخگویی!

الهام آمرکاشی

 

در جامعه کنونی و در بازه پُرمخاطره و حساس تحریم که خوداتکایی و تکیه بر توان داخلی و رفع موانع اقتصادی، علی‌الخصوص در حوزه‌های متعدد اجتماعی- فرهنگی- انرژی از مهمترین موارد عصرحاضر محسوب می‌شود؛ پاره‌ای کلمات، برخی واژگان وَ بعضی افراد در جایگاه و کسوت‌های متعدد، نقش بسزایی در روند پی‌ریزی و بنای یک کشور مستقل و باسواد را دارا هستند.

می‌گوییم: باسواد؛ بخوانید: فرهیخته، کمال‌گرا، مقصودطلب، اهل مماشات و وظیفه‌شناس.

این لغات در کنارهم، می‌تواند فردی را در خلعتِ مسئولیت‌پذیری‌‌اش، “خدوم ملت” معرفی کند. واژه‌ای که نمایندگان این دوره و دوره‌های پیشین، لقب خود ساخته‌اند برای اعتلاء و آبادیِ هرچه بیشترِ این آبادبوم. اما تناقضِ این سطرها وقتی عیان می‌شود که دغدغۀ موضوع و آسیب جدی در بطن شهر، یکی از اهالیِ خبر و اصحاب رسانه را مجبور می‌کند با یکی از نمایندگان شهرمربوطه در حوزۀ مورد نظر تماس بگیرد و یک روز تمام؛ اندر خم یک کوچه، با ملاحظات ارباب‌رجوعی از پشت گوشیِ همراه، با دایورت خطِ نماینده، از این منشی یه آن مشاور، در حال پاسکاری باشد و درنهایت، ۱دقیقه تماسِ صوتی نتواند با نماینده شهرش برقرار کند!

اگرچه اهالی رسانه با مسائل ریز و درشتِ هرروزه، دغدغه‌ای جز برطرف کردن یک معضل، آسیب، نقص یا گره‌ای را ندارند و با چندین تماس ناموفق، از بررسیِ معضل و آسیبِ موجود غافل نمی‌شوند اما این نکته، قابل بررسی و پیگیری است: برخی نمایندگان مجلس که در پشت ساعت‌ها جلسه و صحن و کمیسیون؛ بند و تبصره‌های کم و کاستِ شهر را در جلساتِ پی در پی، طرح‌ریزی می‌کنند، تا چه حد می‌توانند چارتِ روزانۀ خود را بدون برنامه‌ریزی چیده باشند که در ترتیب اولویت قراردادنِ پاسخگویی‌های خود، نتوانند برای حتی فرد عابری که سهواً با آن برخورد می‌کنند، وقت مکالمه داشته باشند چه برسد به اهالیِ خبر و رسانه که در کنار نمایندگان شهر، رکن اصلی مباشران ملت را به عهده دارند!؟

در این میان، فاجعه‌بار است بسیاری از نمایندگان کشور، با حق‌الزحمه‌هایی که به ده‌ها کناردست و خدم و حشم، تحت عنوانِ منشی و مستشار و مشاور رسانه‌ای و کذلک، از جیب ملت و بیت‌المال، بذل و بخشش می‌کنند، از “مشاوران رسانه‌ای” که جایگاه مطلوبی در بازه کنونی پیدا کرده‌اند، نَه به عنوانِ زبان دوم، بل به عنوان زبانِ خود استفاده کنند و ازآن بدتر، به منشیانِ امروز حاضر و فردا غایب، نیاموخته باشند؛ هرسخن جایی و هرنکته مکانی دارد!

نماینده و مباشر و مشاور هم باشی، از نوع رسانه‌ای هم باشی، اما زبانِ نرم و استدلال قوی و راهکار موجز و اسرع را نداشته باشی؛ هم جایگاهِ خود، رسالت خود و شهر خود را به سقوط می‌کشانی، هم دیدگاه مخاطب را نسبت به سایر نمایندگان کشور خدشه‌دار می‌کنی که نکند مشت، نشانه خروار باشد!

اینهمه مشلغه، سرشلوغی، مطالبه‌گری ملت، زبان مردم بودن، حیف است با عناوینی که اهالیِ رسانه، بسیار از زبانِ نمایندگان مجلس در دوره‌های حاضر و پیشین شنیده‌اند – چون: نماینده وقت پاسخگویی ندارد، نماینده تنها به چند رسانه ملی پاسخ می دهد، نماینده، مشاور برای خودش اختیار کرده و…- به سرحد لغزش و عدم تأدیب برسد. انتظار به‌جایی است از نمایندگان این ملت که تلاطمِ این روزهایِ اهالی خبر را که تمام قوا، جمله ارکان و اهدافِ رسانه‌ را وقفِ اصلاح و برطرف کردن معضلات شهری کرده‌اند، با برخی شوآف‌های سرشلوغی و الحان بی‌تلمذِ منشی‌های پشت خط خود، به سقوط و بی‌اعتنایی نکشانند!

آنچه در این روزهای پرمشغلۀ ثبت نامِ یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی مردم به عنوان مطالبه از نمایندگان خود در خانه ملت موجود است، موضوعی فراتر از این نیست که این خدومان مردم بتوانند زبان ملت در خانه ملت باشند. و در این میان، اهالیِ رسانه که به عنوان رکنِ ثابت و میانجی در این عرصه، قدمی فراتر از آبادیِ هرچه بیشترِ این آبادبوم ندارند و در شماری از زمان‌های پرترافیکِ خبری که به اهتمام، سعی در برقراریِ رابطۀ دوسویه با یکی از نمایندگان مجلس برای پرسش و پاسخی ولو کوتاه را دارند؛ کمترین انتظار از سوی مباشران خانه ملت است تا با همان سعه‌صدری که در قبل از تصاحبِ کرسیِ نمایندگی در مجلس دارند، بتوانند پاسخگوی سؤالات و شفاف‌گری در خانه ملتی باشند، که به رأی مردم در آن حضور پیدا کرده‌اند.

 

Elhamamerkashi@ymail.com