روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۲ دی ۱۳۹۹ در ۷:۵۲ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

فاطمیه؛ خط مقدم منتظرین امام زمان (عج)

خانم یاری – دکترای جامعه شناسی و مهدویت

 

پیرو مطالب دیروز؛ پاسخ به ۲ شبهه در مورد شهادت حضرت فاطمه زهرا را ضروری دیدم؛

شبهه اول؛ بعضی روشنفکرهای امروزی این شبهه رو ایجاد کردند که چرا حضرت علی (ع) از خانواده خود در برابر هجوم دشمنان دفاع نکردند و اجازه دادند همسرش آسیب ببیند و فرزندش جان دهد؟  اولا –  همان طور که قبلا عرض کردم در آن زمان ۳ خطر مهم (امپراطوری روم، امپراطوری ایران و منافقان) به صورت مثلث شوم دین و موجودیت اسلام را تهدید می کرد. با وجود این مثلث خطرناک، آیا صلاح بود که حضرت علی (ع) دست به شمشیر شوند و با ایجاد هرج و مرج، جامعه اسلامی را به خطر نابودی بکشانند. دوما – امیرالمومنین بعد از جنگ نهروان در مجلسی نشسته بودند و مردم از ایشان پرسیدند؛ چرا با ابوبکر و عمربن خطاب نبرد نکردی؛ چنانکه با طلحه و زبیر و معاویه نبرد کردی؟ چرا با شمشیرت آنان را نزدی و حقت را از آنان نگرفتی؟ حضرت فرمودند من به ۶ پیامبر اقتدا کردم که آنان بخاطر خوف و هراس از نبرد با دشمنانشان خودداری کردند؛ نوح، لوط، ابراهیم، موسی، هارون، حضرت محمد (ص)، زمانی که در مکه بودند و به نماز پناه بردند. به خدا سوگند اگر از تفرقه میان مسلمانان و بازگشت کفر و نابودی دین نمی ترسیدم؛ قطعا برخورد من با مخالفان غیر از آن چیزی بود که اتفاق افتاد؛ ( شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ص ۱۸۴) و همچنین به دلیل کمی یار و یاور و مدافع و همکاری که نداشتند، فرمودند: چشمان پر از خاشاک را بر هم گزارده و همچون کسی که استخوان در گلویش گیر کرده و با صبر در امر بسیار تلخی شکیبایی کردم.

شبهه دوم؛ بعضی این شبهه رو ایجاد کردند که در را به پهلوی حضرت زهرا زدند، درست نیست؛ چرا که “در خانه ها” در آن زمان از جنس حصیر بودند. اولا – بر اساس آیه ۶۱ سوره نور؛ خداوند متعال ۱۱ خانه را نام برده، که یکی از آن خانه ها را این طور معرفی می کند؛ “او ما ملکتم مفتاحته” آن خانه هایی که کلیدش را به شما داده اند؛ خوب پس در بوده که کلید داشته وگرنه پرده و حصیر که کلید ندارد. دوما – بر اساس روایاتی که شیعه و سنی هر دو آن را نقل کردند: که در زمان پیامبر اکرم (ص) درب منازل مردم به مسجد باز می شد؛ که به فرمان خداوند متعال تمام دربها بسته شد؛ جز درب خانه امیرالمومنین؛ پس خانه ها درب داشته است.

علت مخفی بودن قبر فاطمه بنت رسول چیست؟

یکی از دلایل مخفی بودن قبر حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها که در کتب معتبر اهل سنت هم آمده این است که: دو خلیفه ی اول و دوم برای عیادت خانوم زهرا آمدند، ولی حضرت صدیقه ی طاهره اجازه عیادت ندادند؛ بعد رفتند و از امیرالمومنین خواستند که اجازه عیادت و احوالپرسی بدهند. آنها آمدند ولی حضرت زهرای مرضیه ناراحت بودند طوری که فرمودند: مگر شما از پدرم رسول اکرم نشنیده اید که؛ رضایت فاطمه رضایت من است و رضایت من، رضایت خداست. من تمام ملائکه را شاهد میگیرم که از شما بیزارم و هر نمازی که میخوانم شما را نفرین میکنم. السلام علیک ایتها الصدیقه الشهیده: یعنی هم صادق و هم راستگو و هم شهیده. کمی ژرف اندیش باشیم. تا فاطمی نشویم شاهد ظهور ولی عصر(عج) و پایان این همه ظلم و ستم نخواهیم بود. ابن ابی الحدید معتزلی می گوید؛ از استادم سوال کردم چرا از شما می پرسیم علت مخفی بودن قبر فاطمه بنت رسول چیست؟ سکوت می کنید؟ مگر پیغمبر یک یادگار بیشتر نداشت؟ این مفسر ادامه می دهد که ما تنها جایی که نمی توانیم به شیعه پاسخ دهیم فقط در مقابل قبر مخفی فاطمه زهرا است.

سالهاست که از شهادت دختر آخرین پیامبر خدا و فاطمه زهرا؛ همسر امام اول شیعیان و مادر امامان دوم و سوم شیعیان می گذرد و فقط از نام و ویژگی های این بانوی دو عالم مراسم دو یا سه دهه فاطمیه و روز تولدشان آن هم به نام روز مادر و همسر و روز زن یاد می شود.عزاداری های بی هویت و جشن های بی هویت تر. طبق یک نظرسنجی صورت گرفته از چند بانوی ایرانی مسلمان و شیعه؛ کل دانسته های آنها پس از سالها عزاداری فقط شرح سقط جنین و بین درب و دیوار، آتش قرار گرفتن بوده و بعد شهادت و دفن شبانه. اما واقعا از کل ماجرای این شهادت بانوی دو عالم همین مقدار کفایت می کند؟

اصلا تا به حال به این اندیشه کرده ایم که اگر شهادت دختر رسول اکرم(ص) توسط امت خود پیامبر صورت نمی گرفت ، هرگز کربلا و عاشورایی نبود، هرگز غیبت ۱۲ قرن امام مهدی هم نبود؛ در راس همه اینها، ۲۵ سال سکوت و همراهی امام اول شیعیان با خلیفه اول آن هم برای اتحاد مسلمانان و محفوظ ماندن دین اسلام هم صورت نمی گرفت. چرا هرگز عمیق به این حوادث فکر نکردیم؟…

 

ادامه دارد…

http://www.inestagram.com/dr.s.yari.6