روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۷ دی ۱۳۹۸ در ۲:۴۱ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

ژنرال سبز، آسمانی شد

شهادت مبارک ذوالفقار سیدعلی

الهام آمرکاشی

 

بعضی اخبار و پاره‌ای از رویدادها تاحدی غیرقابل باور و مغموم است که بیان و تحریر درخصوص ماوقعِ آن، چنان که باید و شاید، قابل ذکر نیست و خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی چنان در اولین دقایقِ صبح جمعه- ۱۳دی‌ماه جاری در یکایک خبرگزاری‌های داخلی و خارجی منعکس شد که  با بهت گسترده و ناباوریِ عمومی در اذهان روبرو شد و بعد ازدقایقی از این رخداد تلخ، هشتگ‌های شهادتت مبارک ذوالفقارسیدعلی در اکثر شبکه‌های مجازی خودنمایی کرد.

هنوز یک‌سال از اعطای نشانِ ذوالفقار از سوی مقام‌ معظم ‌رهبری به سردار نگذشته که سپهبد قاسم سلیمانی، جانانه لبیکِ شهادت گفت.

اسفندماه سال گذشته، برای اولین‌بار در تاریخِ چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران، سردارقاسم سلیمانی- فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، نشان ذوالفقار را از رهبرمعظم انقلاب دریافت کرد که اکثریتِ کاربران فضای مجازی پس از انتشار این خبر با اشاره به همزمانی دریافت این نشان با سالروز تولد سردار سلیمانی هشتگ #ذوالفقار_سیدعلی را داغ کردند.

وَ آنچه بیش از هرچیزِ دیگر، کمالِ حاج قاسم را در این اثنا متبلور می‌کند، محبوبیت گسترده‌ای است که در کران به کرانِ افراد و آحاد به‌وجود آورده و آنچه در درجۀ اولی‌تر نیز متجلی است، منش ملیِ اکثریتِ افراد جامعه است که با بازخوردهای مثبت در این راستا، وجهۀ ملیِ سردارقاسمی را به مراتبِ عالی نشان داد.

منش ملی که به شخصیت بنیادین مردم یک ملت اطلاق می‌شود، با درست فهمیده شدنِ آن، این مهم دست‌یافتی است که می‌توان پیش‌بینی کرد اعضای یک جامعه معین، چگونه به موقعیت‌ها و اوضاعی که با آن مواجه می‌شوند پاسخ خواهند داد.

و آنچه بعد از شهادت سردار، از منش کلی افراد کنونی جامعه برآورد شد: اذهان روشن و فهیمِ ملت کنونی درخصوص اَبَرمردان این جامعه است که با درک باز و هوشیارانه از این واقعۀ دردناک با توصیفات کوتاه در یکایک شبکه‌های مجازی، محافل خبری، گفتمان‌های تحلیلی، پروسۀ قدرت ملی را در منطقه و جهان به رخ کشیدند.

رخ‌نمایی از موفقیت، محبوبیت و دل‌بزرگیِ بزرگ‌مردی که برای رسیدن به هدف غایی، مسیر را درست انتخاب کرده بود که باتوجه به کتاب رازهای موفقیت‌های بزرگ، “رسیدن به هدف همیشه مهم است اما به عقب برنگشتن از آن کاری بس دشوار است ” و به گفتۀ این روانشناس اسکاتلندی: وقتی از راه‌های سخت و دشوار برای رسیدن به هدفی همچون شهرت عبور می‌کنیم باید در نظرداشته باشیم که حفظ رؤیای به‌دست آمده، بسی سخت‌تر از رسیدن به آن است پس انتخاب راه درست جهت رسیدن به شهرت می‌تواند ما را در حفظ آن یاری کند. در کل شهرت و محبوبیت بخشی از ذات انسان است که دربخشی ازمردم می‌تواند موجب پیروزی و دربرخی دیگر موجب شکست شود و بدیهی است که تعیین کنندۀ این نتیجه‌ها راه انتخابی، جهت رسیدن به هدف اصلی است .

وَ خوش به سعادتت سردار که چنان مسیری را انتخاب کردی که بی‌آنکه خود، برای شهرت و محبوبیتت تلاش کنی و یا آن واقعه را حتی در ذهنت مرور کنی، بزرگ‌منشانه به آن دست پیدا کردی و محبوبِ منطقه، کشور و یکایکِ آحاد جامعه شدی.

شهادت مبارک ذوالفقارسیدعلی…

elhamamerkashi@ymail.com