روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۷ آذر ۱۳۹۸ در ۳:۱۰ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

سه‌برابریِ قیمت بنزین در ساعت صفر؛

مِنهای ۴ماه و یک‌هفته!

الهام آمرکاشی

 

“بنزین گران نمی شود”! خبری صریح اللهجه با برآوردی مثبت از سوی وزیر نفت کابینه حاضر -بیژن نامدار زنگنه- که در حاشیه نمایشگاه ایران‌پلاستِ امسال در ۳۱شهریورماه جاری در جمع خبرنگاران، بیان شد و وی با اشاره به جلسه هماهنگی سران قوا اعلام کرد: تصمیمی درخصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی گرفته نشده و قیمت بنزین گران نمی‌شود.

متعاقباً و با گذشت هفت‌روز ازاین رویداد خبری، عنوانی با محتوای “مخالفت وزیرنفت و مجلس با تصمیم افزایش قیمت”؛ از سوی اسدالله قره‌خانی -عضو کمیسیون انرژی- مطرح شد. قره‌خانی با اشاره به این نکته که بنزین تا پایان سال گران نمی‌شود، تأکید کرد: باتوجه به مخالفت‌های موجود در این رابطه، بسیار بعید است که نرخ حامل‌های انرژی درسال جاری تغییر کند چراکه هم وزیر نفت و هم نمایندگان، روی این موضوع با دولت اتفاق نظر ندارند و باید دید در بودجه سال آینده چه تصمیمی برای نرخ حامل‌های انرژی گرفته خواهد شد.از اعلامِ مخالفت و عدم گرانی بنزین از سوی وزیر نفت دولت حاضر و عضو کمیسیون انرژی در حالی کمتر از دوماه گذشت که در اولین دقایق بامداد جمعه- ۲۴آبان‌ماه حاضر، اخباری مبنی بر افزایش و سهمیه‌بندی بنزین از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام و با صدور اطلاعیه‌ای، طرح مدیریت مصرف سوخت اجرایی شد و قیمت بنزین از لیتری هزارتومان به سه‌هزارتومان افزایش پیدا کرد!

 

وزیر نفتِ بی‌اطلاع یا چراغ‌خاموش!

در اولین نگاه و رویکرد موجود، آنچه درگیری و کنکاش کلی را برای آحاد مردم به‌وجود آورده، جدای از افزایش صعودیِ قیمت بنزین، اهمیت براین موضوع است که وزیر نفتِ دولتِ حاضر از مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه‌قوه، بی‌اطلاع یا کم‌اطلاع بوده و (هست!!) یا چراغ‌خاموشِ اخبار ازسوی وزیرنفت، غافلگیری برای ملت بوده که به‌ طور ناگهانی و درساعتِ صفر، سهمیه‌بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین‌سوز در یکایک خبرگزاری‌های کشور به‌ طور رسمی بارگذاری شود!

تأمل برانگیز است: وزیرنفت درحالی مؤکداً به بیان این خبر که بنزین تا پایان سال گران نمی‌شود، واقع‌بین بود که در برآوردِ حاصله و روزشمارِ وی تا پایان سال، تخمینِ اشتباهِ ۴ماه و یک‌هفته به چشم می‌خورَد! انتظار جزئی در این مسیر است تا وزیر نفت کابینه حاضر برای اقناع ذهن مخاطبان موجود در جامعه، توضیحاتی مبیّنِ این امر که تا چه حد اینگونه تصمیمات بدون رأی از وزارت نفت و شخصِ وزیر نفت گرفته می‌شود، داشته باشد -جدای از مبحث استیضاح و اجبار در این واقعه- که اینگونه غافلگیری بعد از صحبت‌های بی شبهۀ وی درخصوص عدم گرانیِ بنزین در سال جاری، نه درخورِ مردم این آبادبوم، نه وزیر صاحب مسندی است که ملت به یکایک اخبار وی اعتماد و اطمینان داشته و دارند! گرچه به باور شماری از کارشناسان ذیربط، احتمالِ غافلگیریِ شخص وزیر نیز در این ماجرا دور از گزینه‌های موجود نیست.

 

کمک معیشتِ۵۵تومانی برای بنزین۳هزارتومانی!

افزایش قیمت بنزین، وزیر نفت و تصمیمات اتخاذشده در این راستا، یک رویِ سکۀ این ماجرا و توجه به قشر متوسط به پایین جامعه پس از روندِ صعودیِ بنزین و متعلقات آن درسطح جامعه، رویِ دیگر سکه‌ای است که بلاشک بدون برنامه‌ریزی در سطح کلان به فاجعه‌ای برای باردوم منتهی خواهد شد!

فاجعه‌ای که در نخستین بار با واریز یارانه های ۴۵تومانی در دولت احمدی‌نژاد به‌وجود آمد و امروز بلوای سرسام‌آور قیمت‌ها بعد از افزایشِ سه‌برابریِ قیمت بنزین، بدون توجه به قشر متوسط به پایینِ جامعه است که گاه بدون رقم گذرانِ ثابت در ماه و واریز و برداشتِ حقوقِ لایتغیر، باید تحمل افزایش نجومی، صعودیِ یکایک اقلام و مایحتاج روزمره خانوار را نیز، به دوش کشیده و ناگفته‌های هزینه‌های درمانی، تحصیلی و قس‌علی‌هذا موارد اینچنینی را به دغدغه‌ یومیه تبدیل کنند.

بدون هیچ‌ قضاوت و پیش‌داوری، نکند خدای‌نکرده فاجعه‌ای در راه است: بعد از واریز یارانه‌های ۴۵تومانی در دولت احمدی‌نژاد و روندِ صعودی قبوض و آبونمان و قیمت تمامی کالاهای کارخانه‌ای که به افزایش بی‌شیوۀ یکایک اسباب و اجناس ختم شد -که همچنان نیز این واقعه و پس‌زلزله‌هایش گلوگیرِ طبقه‌های متوسط به پایینِ جامعه است- «سه‌برابریِ»!!! قیمت بنزین و در کنار آن واریزِ ۵۵تومانی کمک‌معیشت خانوارها، درحالی به حساب نزدیک به ۶۰میلیون نفر از افراد جامعه واریز شد که پس از گذشتِ دوهفته از این ماجرا، افزایش بی‌رویۀ بسیاری از کالاها و محصولات در سطح جامعه مشهود و ملموس است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درآذرماه ۹۵، در گزارشی اعلام کرد: رفاه‌عمومی بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها کم شده و این امر در دهک‌های درآمدی پایین جامعه شدیدتر بوده است. دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس با بررسی تغییرات سبد مصرفی خانوارهای شهری و روستایی در دوره زمانی ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳، آثار اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را مورد کنکاش قرار داد.  در این گزارش آمده‌است: نگاه کوتاهی به شاخص‌های رفاهی از جمله سهم کالاهای با دوام و ضروری نشان می‌دهد درسطح ملی رفاه خانوارها به‌ویژه در سال‌های پایانی دوره مورد نظر کاهش یافته است. و با توجه به موارد مذکور و براساس آمار و مندرجات موجود در این زمینه: “بعد از هدفمندی یارانه‌ها، خانوارهای فقیر نسبت به خانوارهای پردرآمد کاهش رفاه بیشتری را تجربه کرده اند. سهم هزینه خوراکی از کل هزینه خانوار در سال ۹۱ نسبت به سال ۸۶ از ۲۸درصد به ۳۳درصد افزایش یافته و این در حالی است که میزان مصرف این گروه کالایی «کاهش» را نشان می‌دهد. یعنی در حالی که قیمت این گروه کالایی ۱۳۰درصد افزایش داشته و خانوارها مجبور به صرف بیشتری از درآمد برای این گروه کالایی شده‌اند، مصرف آن را در حدود ۲۰درصد کاهش داده‌اند. این موضوع کاهش قابل توجه رفاه خانوارهای ایرانی را در این دوره نشان می‌دهد. همچنین در این گزارش آمده است: خانوارهای ایرانی در سال۹۱ نسبت به سال ۸۶ در مجموع ۳۰درصد از مصرف کالاهای بادوام کاسته‌اند”.

 

علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد

علی‌هذا، آنچه عیان و بارز و قابل بیان است، توجه به این مهم است: باتوجه به تجربیات مستند در زمینۀ واریز یارانه به حساب سرپرستان خانوار و شیب کاهشیِ رفاه‌عمومی میان اقشار غالبِ جامعه، روند فعلی با افزایش نابهنگامِ قیمت بنزین؛ برآوردی جز ضربه به اقتصاد و معاش خانوارهای کم‌درآمد ندارد و باید منتظر بود و دید دولت در راستای افزایش رفاه‌‌عمومی و اقتصاد ارتزاق خانوارها “عجالتاً” چه راهکارهای مبیّن و مدوّنی به غیر از واریزِ کمک معیشتِ موجود، ارائه خواهد داد!

هفته‌ها و ماه‌های آتی مشخص می‌کند سطح رفاه‌عمومی در جامعه تا چه حد با رضایت مردم عجین است.

 

elhamamerkashi@ymail.com