روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ در ۷:۲۹ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به زمان:

پـاسخ ایران قـاطع و متناسب بود

 

سخنگوی وزارت امور خارجه، توقف فعالیت دوربین‌های فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران را اقدامی قاطع و متناسب ارزیابی کرد.

به گزارش خبرنگار زمان؛ الهام آمرکاشی- سعید خطیب‌زاده، سخنگوی دستگاه دیپلماسی صبح روزگذشته در نشست هفتگی با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال زمان مبنی براین مهم که «سید کمال‌الدین سجادی، سفیر اسبق ایران در ویتنام غیرفعال کردن دوربین‌های آژانس را پاسخی کافی در واکنش به قطعنامه ضد ایرانی ندانسته و مطرح کرده: ایران باید خیلی از پروتکل‌ها و تعهداتی را که می‌تواند به ضررمان باشد، نپذیرد»؛ رد و یا پذیرش وزارت خارجه درخصوص اظهارنظر مذکور چیست و آیا احتمال اقدامات دیگر در برنامه‌های پیش‌رو در وزارت خارجه وجود دارد یا خیر؟ مطرح کرد: پاسخ ایران قاطع و متناسب بود. اگر در ادامه مسیر و ادامه مذاکرات همکاری ببینم، قطعاً متناسب با آن پاسخ می‌دهیم. سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اظهارات گروسی و ابراز امیدواری نسبت به گفت‌وگو با ایران و باز بودن راه دیپلماسی و شفاف بودن برنامه هسته‌ای ایران و همچنین ابراز نگرانی نسبت به خاموش بودن دوربین‌ها و لطمه زدن به نظارت آژانس خاطرنشان کرد: بی توجهی به پیام‌هایی که صحبت‌های ایشان دارد و برخی مصاحبه‌های ایشان به نظرم ایشان باید بازنگری کند و توجه داشته باشد که یکی از اعضای بسیار مهم آژانس مورد اظهارات غیرفنی ایشان یعنی ایران قرار نگیرد. مشکل ما برخی از اظهارات ایشان این است که ایشان فراتر از وظایف خودش اظهاراتی را می‌کند و دیروز در مصاحبه با یکی از رسانه‌های آمریکایی مطالبی را درباره مسائل داخلی و اقتصاد ایران مطرح کرد که به نظرم تصور ایشان از جایگاه خودش غلط است. وی ادامه داد: مدیرکل آژانس را دعوت می‌کنم که به مسائل فنی و وظایفش توجه کند. اگر گزارش شتاب‌زده و اظهارات سیاسی ایشان نبود، شاید الان جایگاه آژانس در راستی‌آزمایی بهتر بود. آنچه ایران انجام می‌دهد و اقدامات ایران طابق النعل بالنعل و جزء به جزء مطابق تعهدات ایران در پادمان است. آنچه ایران متوقف کرده برخی اقدامات داوطلبانه است. این‌که مدیرکل آژانس این را نداند و یا به عمد این را به گونه دیگری جلوه دهد جای تأسف دارد. خطیب‌زاده گفت: تمامی دوربین‌های پادمانی سر جایش است و اقداماتی که ایران زیر نظر آژانس انجام می‌داده سر جایش است. هرگاه در یک توافق مرضی الطرفینی طرف مقابل از مصلحت مرضی الطرفینی عبور می‌کند و تخطی و تجاوز می‌کند، مختار هستیم از تعهد اخلاقی خارج شویم. چون طرف مقابل در این فرآیند از خود رفتار اشتباه نشان داده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: اقدامات ایران هیچ نگرانی اشاعه‌ای ندارد و جمهوری اسلامی ایران جزو پادمان است. بزرگ‌نمایی ایشان به بزرگ نمایی‌های رسانه‌ای شبیه است چون همه دسترسی‌های پادمانی را دارد. بهتر است مدیرکل بر طرف‌هایی که عضو ان.پی.تی نیستند یا طرف‌هایی که مثل عربستان سعودی تعهدات جامع پادمانی را نمی‌پذیرند و اجرای کامل توافق جامع پادمانی را در دستورکار قرار نمی‌دهند و تلاش می‌کنند پروتکل‌های جزیی را در کشورهای خود ادامه دهند و دسترسی‌های آژانس را محدود کردند، متمرکز شود. وی افزود: جامعه جهانی نمی‌پذیرد. ایران کشوری بوده که بیشترین نظارت را بر روی برنامه هسته‌ایش داشته است. کسی نمی‌تواند آن را با نمایش‌های خبری وارونه جلوه کند.