روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۸ دی ۱۴۰۰ در ۶:۳۸ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

رابطه نرخ بیکاری با فارغ ‌التحصیلان دانشگاهی

 

سعید حیدری ساماندهی کاریابی‌ها و راه اندازی سامانه جامع کاریابی که متصل به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای باشد، بهترین فرصت برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که بتوانند توانمندی خود را به منصه ظهور برسانند و امکان یافتن شغل متناسب با رشته خود را در محیط مناسب پیدا کنند.

سالانه با افزایش تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی نرخ بیکاری و مشکلات متعاقب آن نیز افزایش می یابد. به عقیده کارشناسان بازار، با توجه به شرایط حال حاضر نباید امید زیادی به حل مشکل اشتغال جوانان تحصیل کرده داشت. اما میتوان از طریق مختلف از افزایش نرخ بیکاران تحصیل کرده در جامعه کاست. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی عهده دار رسالت هایی چون تولید دانش، تربیت نیروی متخصص مورد نیاز جامعه، گسترش فناوری، نوآوری و خلاقیت هستند و امروزه صاحبنظران معتقدند دستیابی به توسعه پایدار فقط در سایه به کارگیری دانش روز و فناوری پیشرفته حاصل می شود. بنابراین، برای قرارگرفتن در جاده توسعه و جلوگیری از عقب ماندگی باید شرایطی فراهم شود که دانشگاه ها بتوانند دانشجویان را برای به کارگیری فناوری جدید و پذیرش مسئولیت های مختلف در سطوح مختلف جامعه پرورش دهند و از این سو نیز سازمان ها و ارگان های دست اندرکار ، پیش بینی های لازم برای بکارگیری نیروهای تربیت شده را اتخاذ نمایند. در حال حاضر ، ورود خیل عظیمی از فارغالتحصیلان و نیروهای انباشته گذشته ، شرایط خاص و ویژه ای را برای مدیریت دانش و اقتصاد کشور به وجود آورده است.  اگر تا همین دیروز راهیابی به دانشگاه و کسب مدرک از مهمترین آرزوهای هر مهندس جوان ایرانی بود امروز کسب در آمد آرزوی بزرگی شده است. اگر در گذشته نه چندان دور داشتن یک مدرک تحصیلی در یک رشته خوب در یک دانشگاه معتبر بهترین دلیل برای یافتن شغل مناسب بود ، امروز داشتن مدرک دلیلی برای داشتن شغل نیست. متاسفانه سیستم آموزش عالی ایران به گونه ای عمل می کند که افزایش میزان فارغ التحصیلان در رشته های مختلف صرف نظر از ابعاد و پیامدهای اجتماعی آن تا حد زیادی اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار می دهد. یکی از علل مهم افزایش بیکاری در بین فارغ التحصیلان متناسب نبودن رشته ها و آموزش های دانشگاهی با نیاز بازار کار است. با این حال واقعیت آن است که فراگیری حرفه های مختلف و کسب تخصص در زمینه های گوناگون در حین تحصیل می تواند بار اقتصادی و روانی ناشی از بیکاری فارغ التحصیلان را کاهش دهد. از این منظر باید گفت که آموزش نیروی کار کماکان حلقه مفقوده نظام آموزشی کشور محسوب شده و چنانچه متولیان در برنامه های دراز مدت به امر آموزش حین تحصیل دانشجویان توجه جدی داشته باشند پدیده بیکاری فارغ التحصیلان تبعات زیان بار کمتری خواهد داشت. ضعف در سامانه های کاریابی کشور را می توان علت مهم دیگر افزایش بیکاری در بین فارغ التحصیلان دانست؛ باید کاریابی‌ها را جدی تر بگیریم و بر آنها نظارت داشته باشیم، بخشی از کاریابی‌های موجود ناکارآمد هستند و تنها مجوز را گرفته‌ اند که از امکانات استفاده کنند یا امتیازاتی به دست آورند لذا ساماندهی کاریابی‌ها و راه اندازی سامانه جامع کاریابی که متصل به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای باشد کمک می کند که کاریابی‌های ناکارآمد و غیرمجاز شناسایی شوند و از ظرفیت کاریابی‌هایی که به طور مجاز فعالیت می کنند و توانمند هستند به شکل مطلوب تر استفاده شود.

لذا  اگر دانشگاه ها ، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ، آموزشگاه های آزاد و کاریابی‌ها رسالت خود را به درستی انجام دهند و وزارت کار و دولت هم در این زمینه حمایت کنند، قطعا به رفع مشکلات اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و کاهش بیکاری در جامعه کمک خواهد کرد.

 

s.heidarizaman@gmail.com