روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۸:۲۰ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

جای خالیِ آموزه‌های تاب‌آوری در پاندمی کووید۱۹!

 

الهام آمرکاشی- در حالی حدود ۱۵ماه است که یکایک افراد جامعه با فراز و فرودهای متفاوت، درگیر همه‌گیری کووید۱۹ هستند که به طور شفاف از اسفندماه ۹۸ تا کنون، اخبار تلخ به طور مکرر درحال بروزرسانی است و برای تعدیلِ نوساناتِ خُلقی که این روزها به شدت، روانشناسان و جامعه‌دانان از آن صحبت می‌کنند؛ در رسانه‌های دیداری-شنیداری، باکس مشخص درنظر گرفته نشده است.

با رصد و ملاحظۀ جامع و دقیق از تریبون‌های دیداری- شنیداری، آنچه در برآیند کلی مجسم است؛ ملغمه‌ای از اخبار تلخ و سمی است که به طور مکرر و متناوب در ساعت‌های متعدد پخش می‌شود و با عنایت براین مهم که اخبار جدید به صورتِ روزانه درحال بارگذاری و نمایش است، هجمه‌ای از ناگواری‌ها به سمع و بصر گذاشته می‌شود که فارغ از موضوع قابل اهمیت و دارای هشداری که تاب‌آوری این روزهای افراد جامعه در این دست اخبار، نادیده گرفته شده است؛ آیندۀ جامعه با توجه به شرایط حاضر، محتوم به دایره‌ای، لبریز از افرادی با نوسانات اخلاقیِ متعدد خواهد بود که بسیاری از روانشناسان از آن به سونامی اختلالات روانی یاد می‌کنند.

انعکاس بی‌وقفه از اخباری که تعدیل خلقیات و روحیات در آن درنظر گرفته نمی‌شود، تکرارِ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان، تعطیلی‌های مکرر برای شماری از صنوف و تکیه بر شعارِ درخانه بمانیم بدون هیچ‌گونه آموزه‌های مشخص برای گذر از ایامِ موجود، سبد روحیِ خانوار را لبریز تنش، اضطراب و استرس‌هایی کرده که به گفتۀ محمد حاتمی- رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور؛ نمی‌توانیم بگوییم به سلامت روان افراد جامعه کاری نداریم و فقط مسئول سلامت جسم مردم هستیم.

حاتمی با اشاره به اینکه عوارض کرونا می‌تواند تبدیل به یک اختلال روانی برحسب زمینۀ فیزیکی افراد شود، معتقد است: افراد ممکن است دچار وسواس، افسردگی، اختلال دوقطبی، اضطراب، اضطراب پانیک، اضطراب اجتماعی، اختلال شخصیت یا حتی اختلالات شدید روانی ‌شوند؛ پس با جامعه‌ای مواجه هستیم که همه افراد به یک شکلی با بیماری و اختلالات روانی درگیر هستند. این را می‌گوییم: سونامی روانی پس از کرونا!

در حالی به گفتۀ رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور، یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از این وضعیت و سونامی، شکل‌گیری شوراهای اندیشه‌ورز در دل نهادها، ارگان‌ها و ستاد ملی مقابله با کرونا و… است که توجه براین مهم، همچنان در هاله‌ای از نادیده‌انگاری است و تمرکز بر تاب‌آوری افراد، حلقه مفقودۀ دوران فعلی محسوب می‌شود.

از نگاه روانشناسان، تاب‌آوری به معنای توانایی تطابق با شرایط سخت زندگی و شکست‌ها است و در این روزها که با شیوع ویروس کرونا در کشور مواجه هستیم باید مهارت‌های سلامتی و روانی خود را ارتقاء دهیم.

«توانایی تطابق با شرایط سخت» درحالی این روزها در آموزه‌ها و آموزش‌های اجتماعی- فرهنگی دیده نمی‌شود که به گفتۀ عباس مدنی- روانشناس؛ تاب‌آوری می‌تواند به‌ سلامت روان افراد در شرایطی که می‌تواند منجر به استرس و اضطراب شود، کمک کند. مدنی معتقد است: تاب‌آوری می‌تواند به عوامل ایجادکنندۀ استرس در زمان شیوع ویروس کرونا و بهبود شرایط کمک کند.
به گفته این روانشناس، هرروز کاری را انجام دهید که احساس هدفمندبودن و رضایت ایجاد شود، برای خود اهدافی تعیین کنید که به آینده معنا می‌بخشد.

این سخنان درحالی به صورت گذرا در پایگاه‌های خبری بارگذاری می‌شود که غالب افراد جامعه درطول روز به طور پراکنده از تریبون‌های دیداری- شنیداری استفاده می‌کنند و الزامِ ورودِ رسانه‌های سمعی- بصری در این راستا یکی از اولویت‌هایی است که نیازِ مبرم به دقت‌نظر دارد تا برای پیشگیری از بحران‌های آینده، کارساز باشد.

مسائل و گزینه‌هایی که از نگاه روانشناسان در این باب، در کنار سلامت جسم باید به آن اهمیت داد؛ در حالی حول محورهایی چون: «مراقب احساسات و نیازهای خود باشید؛ فعالیت‌هایی که در منازل لذت‌بخش است، انجام دهید؛ فعالیت‌های ورزشی را در برنامه‌های خانگی بگنجانید؛ به‌اندازه بخوابید و از رژیم غذایی سالم پیروی کرده و از روش‌های مدیریت استرس و آرام‌سازی مثل تکنیک‌های آرام‌سازی و مدیتیشن، تصویرسازی هدایت‌شده و تنفس عمیق یا عبادت بهره ببرید»، می‌چرخد که بسیاری از افراد جامعه در بروز و ظهور انواع تنش‌ها و ناملایمات، تکنیک گذر سلامت از بحران را نیاموخته‌اند و در مواجهه با تکثیر تنش‌ها و درگیری‌ها به طور توالی بروز و ظهور اختلالات عصبی در جامعه تشدید می‌شود و جای خالی آموزه‌های روانی در این مسیر را هشدار می‌دهد.

در این مجرا درحالی اجرای طرح‌هایی چون طرح محب (مشاوره و حمایت‌های روانی اجتماعی در بلایا) و سامانه خودارزیابی روانشناختی در مواجهه با بحران ویروس کرونا راه‌اندازی شده تا با غربالگری صحیح و مبتنی بر شواهد علمی و ارائه توصیه‌های کارشناسی و علمی روانشناختی در پیشگیری از آسیب‌های روانی- اجتماعی ناشی از بحران ویروس کرونا مؤثر باشد که اطلاع‌رسانی، فرهنگسازی و بروزرسانیِ این دست اخبار در مسیرِ نادیده‌انگاری است و لزوم توجه براین موضوع، یکی از مؤلفه‌های ابتدایی در مسیرِ سلامت روان و عنایت براین مقوله است.

با توجه به اهمیت موضوع و لزومِ تعدیل نوسانات خُلقی در افراد جامعه، باید منتظر بود و دید، تریبون‌های دارای بازدیدِ حداکثری و مسئولان ذی‌ربط در نهادهای مسئول دراین زمینه، چه اقدامات مناسب در این مسیر را با رویکردِ مبتنی بر سلامت روان اجرا خواهند کرد و آیا می‌توان در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد جامعه‌ای بدون سونامیِ اختلالات روانی پس از کرونا بود یا خیر!

elhamamerkashi@ymail.com