روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ در ۱۲:۳۶ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

امیرعبداللهیان در نشست پایان سال با اصحاب رسانه مطرح کرد:

تلاش برای بی اثر کردن و لغو تحریم‌ها 

 

وزیر امور خارجه کشورمان از دیدار با وزیرخارجه عربستان در آینده نزدیک خبر داد و ضمن اشاره به «تلاش برای بی اثر کردن و لغو تحریم‌ها» گفت: در دولت دکتر رئیسی در دو مسیر تلاش برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها و همچنین تلاش برای لغو تحریم‌ها در دستگاه دیپلماسی هستیم. فرصتی که در چارچوب دکترین سیاست خارجی متوازن، دستگاه دیپلماسی و دولت در یک سال گذشته دستاوردهای زیادی را با نگاه به آسیا و اولویت نگاه به همسایگان داشته است. همچنین در حوزه دیپلماسی اقتصادی شاهد افزایش چشم‌گیر حجم تبادل تجاری هستیم، به نحوی که در دو کشور همسایه ما حجم تبادل تجاری در یکی از کشورها بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار و در کشور دیگر بالغ بر ۲۲ میلیارد دلار است. در مناسبات سیاسی با همسایگان در اواسط ۱۴۰۱ روابط امارات و کویت به سطح سفیر ارتقاء یافت و در روزهای گذشته شاهد بازگشت ایران و عربستان به روابط طبیعی و اعلام طبیعی روابط دو کشور بودیم.

به گزارش خبرنگار زمان؛ الهام آمرکاشی– حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران؛ روزجاری -یکشنبه ۲۸ اسفندماه- در نشست پایان سال با خبرنگاران داخلی و خارجی، ضمن تبریک سال نو و ماه مبارک رمضان به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به دیدار با وزیرخارجه عربستان در آینده نزدیک، مطرح کرد: توافق داریم هیأت‌های فنی دو طرف از سفارتخانه‌ها بازدید و مقدمات عملی بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگر‌ی‌ها را فراهم کنیم. وی با بیان این مهم که پنج دوره مذاکره امنیتی با عربستان در بغداد داشتیم، در جریان سفر دکتر رئیسی به پکن ابتکاری را از قبل رئیس جمهور چین مطرح کرده بود که مورد موافقت سران دو کشور ایران و عربستان قرار گرفت، ادامه داد: آخرین گفت‌وگوها بین دکتر رئیسی و آقای شی در جریان سفر بهمن رئیس جمهور انجام شد. پیشنهاد ما این بود مدیران کل سیاسی وزارتخانه‌های ایران و عربستان گفت‌وگویی را در پکن و یک هفته بعد از سفر دکتر رئیسی به ابتکار طرف چینی داشته باشند. در رفت و برگشت پیام‌ها، پیشنهاد طرف سعودی مبتنی بر این بود که ما نیازمند یک دور مذاکره سطح بالای امنیتی بین دو کشور هستیم. در نتیجه فردی که عربستان معرفی کرد همتای آقای شمخانی بود و تیمی متشکل از بخش‌های امنیتی، نظامی و وزارت خارجه آقای شمخانی و همتای سعودی را همراهی کردند.

وزیرخارجه کشورمان با بیان این نکته که «کشور و اقتصاد کشور را معطل برجام نخواهیم کرد»، دربارۀ روابط با عربستان گفت: در آخرین گفت‌وگو که با وزیر خارجه عربستان در اردن داشتم، جمله‌ای را به نقل از مقامات سعودی بیان کرد که بازگشت روابط به نفع دو ملت و منطقه است. عادی‌سازی روابط دو کشور و توسعه همکاری‌های دو کشور تأثیرات مثبتی بر کل منطقه و جهان عرب و اسلام برجا خواهد گذاشت. وی بیان کرد: گفت‌وگو برای رفع تحریم‌ها را مسئله جدا می‌دانیم و در مسیر طبیعی خودش پیش می‌رود هرگز کشور و اقتصاد کشور را معطل برجام نخواهیم کرد.

«برخی مطالب منتشرشده در فضای مجازی»، یک بُعد قابل توجه در نشست امروز بود که وزیر امور خارجه کشور با اشاره به این نکته که برخی به دنبال ایجاد دوقطبی‌های جدید در داخل هستند، تبیین کرد: برخی طرف‌ها در کشور به دنبال این هستند دوقطبی‌های جدیدی را تولید کنند. وزارت خارجه در هماهنگی کامل با مقامات عالی نظام و رئیس جمهور است. وزارت خارجه و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و سایر بخش‌هایی که در حوزه سیاست خارجی وظایف ذاتی دارند در هماهنگی با وزارت خارجه این کارها انجام می‌شود. وجه غالب سفرهای شمخانی که این روزها تصادفا قدری متراکم شده بعد امنیتی دارد. در موضوع ایران و عربستان به پیشنهاد طرف سعودی پذیرفتیم یک دور پایانی مذاکرات امنیتی انجام شود. براساس معرفی طرف سعودی ما نیز طرف خود را معرفی کردیم. امیرعبداللهیان همچنین در خصوص سفر شمخانی به امارات گفت: در گفت‌وگوها با وزیر خارجه امارات و در آخرین سفری که به امارات داشتم، دغدغه‌های امنیتی را در خصوص هرگونه تهدید از سوی رژیم صهیونیستی بیان کردیم. شمخانی بیش از چهار ماه قبل قرار بود این سفر را انجام دهد. وی درباره سفر شمخانی به عراق نیز افزود: برای چندمین بار در دو دهه گذشته تهدیداتی از اقلیم شمال عراق متوجه خاک ایران شد و از مسیر دیپلماسی و امنیتی به مقامات اقلیم و دولت مرکزی عراق اعلام شد که ایران به هیچ وجه من‌بعد تهدید علیه امنیت ملی کشور از مبدأ کشور همسایه دوست و برادر عراق را تحمل نخواهد کرد. سپاه پاسداران در یک اقدام حساب شده مراکز گروهک‌های تروریستی از مبدأ شمال عراق را مورد هدف قرار داد و توافق کردیم کمیته مشترک امنیتی شکل بگیرد؛ یک دور مذاکرات در بغداد متشکل از مقامات دولت مرکزی و اقلیم توسط فؤاد حسین وزیر خارجه عراق صورت گرفت و تیم‌های امنیتی و نظامی دو طرف حضور داشتند. دور بعد این گفت‌وگوها را من با تیم امنیتی در وزارت خارجه برگزار کردم. یک سند امنیتی توافق شد که بین دولتین امضاء شود. پیش از این سندهای امنیتی را در اقلیم شمال عراق به امضاء رسانده بودیم. امیرعبداللهیان اضافه کرد: در سفر شمخانی به بغداد امضای این سند مهم در بغداد با حضور نخست‌وزیر عراق و رئیس اقلیم کردستان عراق قرار است انجام شود و طبعاً به امضای مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر عراق و شمخانی نهایی خواهد شد. وی گفت: تقسیم کار است و هماهنگی کامل وجود دارد و در خصوص همه جزئیات امنیتی در شورای عالی امنیت ملی بین دستگاه دیپلماسی و سایر مجموعه‌ها هماهنگی کامل است. وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره خبرهای منتشرشده مبنی بر دیدارهای باقری با انریکه مورا اظهار کرد: سه شب پیش با بورل گفت‌وگو داشتم و باقری و مورا هم در مسیر ادامه کاری که از ماه‌ها قبل در وین شروع شده بود تبادل پیام‌هایی را با یکدیگر دارند.

«استقبال ایران از بازگشت روابط با کشورهای منطقه»، موضوع قابل اشارۀ دیگر در نشست امیرعبداللهیان با اصحاب رسانه بود که وی دربارۀ مناسبات با بحرین و سایر کشورها گفت:‌ سلطان عمان در جریان سفر به منامه ابتکاری را برای بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی مطرح کرد. دو ماه پیش یک توافق اولیه‌ای از این طریق برای بازدید هیأت‌های فنی ایرانی و بحرینی از سفارتخانه‌های دو کشور حاصل شد و هیأت فنی خود را به منامه اعزام و از سفارتخانه بازدید کرد. هیأت پارلمانی ما نیز برای شرکت در اتحادیه بین‌المجالس به منامه سفر کرد. از بازگشت روابط با کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم و امیدواریم موانعی که در این مسیر بین دو کشور است، از میان برداشته شود و در این مسیر گام‌های مناسب را برداریم. وی ادامه داد: در حاشیه نشست بغداد دو در اردن گفت‌وگوی کوتاهی با رئیس جمهور مصر داشتیم و بعد از آن از طریق دفتر حفاظت منافع در قاهره با برخی مقامات در مصر گفت‌وگوهایی برای ارتقای مناسبات سیاسی دو کشور انجام شد. همواره مصر را کشوری مهم در جهان عرب می‌دانیم و از هرگونه توسعه و پیشرفت در مناسبات دو کشور استقبال می‌کنیم. امیرعبداللهیان همچنین عنوان کرد: در جریان نشست بغداد ۲ با ملک عبدالله پادشاه اردن به مدت ۴۰ دقیقه گفت‌وگوی دوستانه انجام شد؛ پادشاه اردن از سوی ایران برای توسعه مناسبات و همکاری‌ها همواره مورد توجه قرار دارد. ملک عبدالله گفت سلام‌های من را به رئیسی ابلاغ کنید و علاقه‌مند هستم در آینده نزدیک به ایران سفر کنم. ایران از سفر ایشان استقبال می‌کند. سفارتخانه‌های ما در دو کشور باز است و فعالیت‌های ما در سطح کاردار ادامه دارد و از ارتقای روابط با اردن به سطح سفیری استقبال می‌کنیم.

«چشم‌انداز توافق هسته‌ای در سال آینده» بحث قابل توجه دیگر، در نشست امروز امیرعبداللهیان با خبرنگاران بود که وی با اشاره به این مهم که ابتکاری روی میز است که امیدوارم در هفته‌های آینده بتوانیم اخبار نهایی آن را به استحضار ملت ایران برسانیم، در این باره گفت: هم در خصوص همکاری ایران و آژانس و وظیفه ذاتی وزارت خارجه در راستای تلاش برای لغو تحریم‌ها صحبت کردم. در شرایطی که با هم صحبت می‌کنیم ابتکاری روی میز است که امیدوارم در هفته‌های آینده بتوانیم اخبار نهایی آن را به استحضار ملت عزیز ایران برسانیم. در هر صورت در سال آینده ما امید فراوانی داریم به گشایش‌های هرچه بیشتر و امیدوار هستم در بهار آینده بتوانیم در نتیجه اقداماتی که در جریان است، اما هنوز زمان بیان آن فرانرسیده؛ حامل اخباری بسیار امیدبخش و خوشحال‎کننده در راستای گشایش‌های متنوع برای ملت بزرگ ایران باشیم. وی ادامه داد: بسیار خوشبین هستیم. همه تخم‌‌مرغ‌های خود را در سبد برجام و توافقی برجامی قرار نداده‌ایم، ولی از همه فرصت‌ها برای کسب حداکثری منافع ملی استفاده کرده و خواهیم کرد. امیرعبداللیهان در پایان، ابراز امیدواری کرد: سال آینده سالی سرشار از شادی، همراه با موفقیت باشد.