روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۳ آذر ۱۴۰۰ در ۵:۱۵ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

اومیکرون؛ دغدغۀ مدارس در روزهای سرد!

 

الهام آمرکاشی- از هفته گذشته تا کنون درحالی اخبارجدیدی از سویۀ نگران‌کنندۀ کرونا به نام اومیکرون در کثیری از پایگاه‌های خبری مورد انتشار قرار گرفته است که با توجه به اطلاعات و آمار حداقلی از این ویروس تا امروز، شواهد و جداول مطرح در این زمینه از نگرانی درخصوص ابتلا و انتقال سریع این سویه خبر می‌دهد و دانش‌آموزان، یک رأس پُرخطر در جامعه فعلی محسوب می‌شوند.

پنج‌شنبۀ گذشته، ایرج خسرونیا- رئیس انجمن جامعه پزشکان داخلی ایران با هشدار دراین خصوص که: اومیکرون سویه جدید کرونا که از آفریقای جنوبی شایع شده، زنجیره‌وار افراد را مبتلا می‌کند؛ درحالی مطرح کرد: علائم ابتلا به سویه جدید کرونا (اومیکرون) مانند سویه‌های دیگر همراه با تب، لرز، بی‌حالی و سرفه است که به اعتقاد وی، شدت عمل این سویه بیشتر بوده و می‌تواند دانش‌آموزان را با توجه به اینکه به مدرسه می‌روند درگیر کند.

خسرونیا با اشاره به سرعت سرایت بالای این سویه، معتقد است: «وقتی یک نفر در مدرسه به اومیکرون مبتلا شود، به سرعت سایر هم‌کلاسی‌ها و حتی اعضای خانواده نیز دچار این سویه جدید کرونایی می‌شوند که مراقبت و درمان آنها سخت‌تر خواهد بود».

این موارد اگرچه به عنوان اولین هشدارهای جامع در این خصوص، تمرکز بر زنگ خطر ابتلای دانش‌آموزان دارد، که از ابتدای آذرماه جاری فعالیت آموزش‌های حضوری در مدارس آغاز شده و جامعۀ هدف و نگران‌کننده در این مسیر، دانش‌آموزانی هستند که دُز ابتدایی واکسن کرونا را تا کنون، دریافت نکرده‌اند و ارائۀ واکسیناسیون در مقطع ابتدایی روندِ تقریباً صفر را طی می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت نیز درحالی این سویه را نگران‌کننده خوانده و کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند که این سویه دارای مجموعه‌ای غیرعادی از جهش‌هایی است که مشخصاتی متفاوت از سایر سویه‌های نگران‌کننده دارد.

در این زمینه درحالی به گفتۀ مسعود مردانی- عضو ستاد ملی مقابله با کرونا؛ شیوع اومیکرون می‌تواند همه معادلات ما را بهم بزند، که وی تأکید دارد: «از مردم می‌خواهیم حتماً واکسن کرونا را تزریق کنند و شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند».

این سخنان اگرچه به توالی و تناوب، ضرورتِ انتشار بارگذاری و فرهنگ‌سازی در این مجرا را دارد که کودکان و دانش‌آموزان، یکی از اضلاعِ پُرخطر در این زمینه با توجه به بازگشایی مدارس محسوب می‌شوند و روند واکسیناسیون در این هرم از گروه جامعه، از عدم سرعت حداکثری خبر می‌دهد.

با تکیه بر گفته‌های رئیس انجمن جامعه پزشکان داخلی ایران که تأکید دارد: «در مدارس محافظت کامل از دانش‌آموزان و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام نمی‌شود و باید در کلاس تهویه مناسبت وجود داشته باشد و اگر دانش‌آموزی علائم مشکوکی حتی سرماخوردگی داشت، از حضور وی خودداری شود»، تمرکز بر پیشنهاد وی درخصوصِ «تجدیدنظر در بازگشایی مدارس» ازجمله موضوعات قابل بررسی است که به گفتۀ وی به دلیل حضور آلودگی در این مراکز، شیوع احتمالی کرونا بیشتر خواهد بود.

پیش‌تر، کمال حیدری- معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز با بیان این مهم که یکی از دغدغه‌های من، بحث بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها است، تأکید کرده بود: «اگر واقعاً نظارت نکنیم و دستورالعمل‌ها را جدی نگیریم، هر آن ممکن است شرایط بدی را تجربه کنیم. الان شرایط کرونایی کشور بسیار خوب است و اگر با اهمال‌کاری این شرایط را از دست بدهیم، شیرینی این لحظات را مجدداً با افزایش آمار کرونا به کام خودمان تلخ خواهیم کرد. باید یاد بگیریم با کرونا زندگی کنیم و از همین‌رو، سعی کنیم دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها را رعایت کنیم. ما در همه جلسات ستاد ملی کرونا، یکی از وظایفی که داریم، طرح مباحث پیشگیری و احتمالات است و همچنین ارائه راهبردهایی است که در کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ بازگو می‌شود. بنابراین، به صراحت گزارش این نگرانی را به ستاد ملی کرونا ارائه داده‌ایم. کلاس‌ها باید با حداقل ظرفیت و رعایت پروتکل‌ها اعم از تهویه، ماسک و… تشکیل شود. وظیفه اصلی رعایت پروتکل‌ها با وزارت آموزش و پرورش است، ما هم نظارت عالی داریم و اگر تخلفی صورت بگیرد، برخورد خواهد شد. مدارس باید با اطلاع‌رسانی به بازرسان بهداشتی ما نسبت به حضور دانش آموزان در کلاس‌های درس اقدام کنند».

و این سخنان درحالی به تناوب و بسامد، بارگذاری می‌شود که ادامۀ فعالیت حضوریِ مدارس در این روزهای سرد و عدم امکانِ بازبودن پنجره‌ها و تهویه مناسب و ضریبِ حداقلیِ واکسیناسیون در دانش‌آموزان ابتدایی، از دغدغه‌های والدین به‌شمار می‌آید که برای بسیاری از خانواده‌ها با تجربۀ بیماری در این خصوص، تکرارِ شرایط، تاحد گسترده‌ای بغرنج خواهد بود.

با تمرکز بر شرایط حاد این روزهای کرونایی و تأکید کارشناسانِ سلامت درجهت حفظ فاصله‌گذاری‌ها و عدم تجمع در مکان‌های بسته، باید منتظر بود و دید برنامه‌ای برای عدم روانه‌کردنِ ۱۵میلیون دانش‌آموز و یک میلیون فرهنگی برای ادامۀ فعالیت‌های حضوریِ مدارس، درنظر گرفته خواهد شد و مسئولانِ ذی‌ربط در این خصوص به اجماع مشخص خواهند رسید یا اخبار در هفته‌های آتی از روند و شیبِ سرعتی در انتقال بیماری خبر خواهد داد!

elhamamerkashi@ymail.com