روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۰ تیر ۱۳۹۸ در ۹:۴۵ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

” ام اس ” بیماری خاموش در کمین مردم ایران

محبوبه بیدگی

 

قبل از اینکه درب مترو بسته شود خانمی با چهره رنگ پریده که نشانی از شادابی و سلامتی نداشت وارد قطار شد به سختی راه می رفت و در یک دست عصا و در دست دیگرش حلقه جورابی بود،خیلی سعی کردم نگاهش نکنم ولی صدایش توجهم را جلب کرد نگاهش کردم درست نمی توانست راه برود و به کمک عصا لنگ لنگان حرکت می کرد،تصور کردم یکی از فروشندگان مترو است و مانند آنها برای نشان دادن شرایطش اغراق می کند،زود قضاوت کردم! به سختی صحبت می کرد؛خانم ها چند لحظه توجه کنید،مترو شلوغ تر از آن بود که صدایش به گوش کسی برسد ادامه داد؛من یک بیمار ام .اس هستم این را گفت و سریع کارتش  را بالا گرفت،در قسمتی که من ایستاده بودم سکوت برقرار شد فروشنده جورابها ادامه دا د لطفا بخرید،دیگر نیازی به تبلیغ نبود نا خود آگاه دست مسافران به طرف کیفها یشان رفت و در کمتر از چند دقیقه تمام جورابهایش به فروش رفت !دست دیگرش به سختی حرکت می کرد کمکش کردم و اسکناسهای ۱۰ هزارتومانی را در کیفش جا دادم با لبخند خسته ای تشکر کرد و گفت خداروشکر که فروش رفت…

ناهید  از فروشندگان مترونبود  ولی به دلیل بیماری اش و تامین هزینه های آن هر روز مسیر طولانی را طی می کند و در خیابانهای مختلف و گهگاهی هم در مترو به فروشندگی می پردازد او به تازگی از همسرش جدا شده و یک دختر ۸ ساله دارد وقتی سوال کردم که کسی را برای کمک دارد گفت پدرش سرطان دارد و مادرش دیابت! درک این حجم از مشکلات برایم سخت بود. گله ای از شرایطش نداشت فقط نگران هزینه داروهایش بود که حالا با توجه به تحریم ها هر عدد از آمپولهایش از چهار میلیون و هشتصد هزار تومان به پنج میلیون و پانصد هزار تومان رسیده بود!

افراد بسیاری در کشور درگیر بیماری ام.اس هستند ،این بیماری به بافت های بدن حمله کرده و غشاءچربی که فیبرهای عصبی مغز و نخاع را پوشانده و محافظت می کند را از بین می برد و منجر به ناتوانی در راه رفتن و از دست دادن تکلم می شود. اوج این بیماری در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است ولی احتمال ابتلا به آندر هر سنی وجود دارد. ام.اس دارای علائم متفاوتی از جمله:بی جسی و ضعف در دست و پاها،درد در یکی از چشمها که در هنگام جرکت چشم همراه است،دو بینی و تاری دید،سوزش و درد در قسمت هایی از بدن ،خستگی ،سرگیجه و لرزه و عدم هماهنگی درهنگام راه رفتن از دیگر علائم این بیماری است. طبق نظر متخصصین در کشور ایران ابتلا به این بیماری در نواحی مرکزی، تهران ،اراک،اصفهان و فارس ،از مناطق دیگر بیشتر است. دکتر مژدهی متخصص مغز و اعصاب در باره این بیماری می گوید:علت بیماری ام. اس مشخص نیست هرچند ممکن است عواملی مانند ارث،عوامل محیطی و عفونت در ایجاد آن نقش داشت باشند و این بیماری درمان قطعی ندارد،ولی با مصرف منظم دارو می توان آن را کنترل کرد و ۳۰ تا ۵۰ درصد احتمال حمله ام. اس را کمتر کرد. آمارهای موجود نشان دهنده این است که بیش از ۲میلیون و پانصدهزار نفر در جهان به این بیماری دچارندودر آمریکا ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار نفر،در کانادا ۵۵ تا ۷۵ هزار نفر و در کشور انگلستان حدود ۸۵ هزار نفر ،در ایران تقریبا بین ۵۰ تا ۷۰ هزار نفر مبتلا به بیماری ام. اس هستند.معمولا در مواجه با بیماریهای خاص این سوال مطرح است که برای آرامش و کمک به این بیماران چه باید کرد؟آنان با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند؟یکی از مشکلات این بیماران تهیه دارو با قیمت مناسب و دسترسی به خدمات پزشکی است ،البته قیمت داروها برای بیمارانی که به دنبال نوع خارجی آن هستند چندین برابر است. علیرغم گفته ها در مورد رایگان بودن خدمات و داروها ،اطلاع رسانی در مورد استفاده از این خدمات و یا گروههای حمایتی،داروهای رایگان انجام نشده است.از طرفی دیگر اعلام این خبرکه داروهای بیماری ام. اس با دفترچه های تامین اجتماعی رایگان ارائه می شود،باعث بوجود آمدن تبعیض بین دارندگان دفترچه بیمه های مختلف می شود. از مشکلات دیگر صف های طویل در داروخانه ها ،تلاش برای تهیه داروی خارجی ،کاغذ بازی های فراوان برای تشکیل پرونده بیماران و هزینه های سنگین که بیشتر خانواده ها مقدور نمی باشد،وجود دارد. با وجود تمام این مشکلات،مسئله مهم تر عوارض این بیماری مانند افسردگی و ناتوانی حرکتی است که خود شامل مخارج سنگینی می شود و بیماران باید در کنار درد بیماریشان تحمل کنند.

پیشنهاد و راهکار در این مورد بسیار است ولی در حد حرف و سخن!

انتظار می رود وزارت بهداشت در خصوص این مسئله تدبیری بیاندیشد تا بیماران دغدغه هزینه و یا فراهم کردن دارو را نداشته باشند و ناچار به انجام دادن کارهای سخت که متناسب با وضعیت جسمانی آنها نیست نباشند. با توجه به تلاش افراد دلسوز در این زمینه امید می رود که گوشه ای از مشکلات و مصائب این بیماران عزیز رفع شود.