روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۱۸ آبان ۱۳۹۸ در ۴:۲۱ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

از«دیوار» تا «پستوی» اجاره ساعتی «سوئیت‌ها»

محبوبه اشرفی پیمان

 

اجاره ساعتی و روزانه و ماهیانه آپارتمان مبله از رستم آباد گیلان شهر تا نواب و پیروزی تهران صورت می‌گیرد؛ پدیده‌ بحث برانگیز دیگری در شرایط اجتماعی فعلی که بی ضابطه به حیات خود ادامه می‌دهد. قیمت و اجاره بهای هریک از خانه‌ها با توجه به موقعیت مکانی متغیر است.

در چند روز اخیر اجاره خانه‌های مبله با قیمت‌های متفاوت در دنیای مجازی سر و صدای زیادی ایجاد کرده این ماجرا به قدری ادامه داشت که پای پلیس هم به ماجرا باز شد.سردار ایوب سلیمانی جانشین فرمانده ناجا به اجاره ساعتی سوئیت‌ها واکنش نشان داد و گفت: مقررات در این حوزه مربوط به دیگران است، اما پلیس در هرجایی که متوجه شود جرمی رخ داده با آن مقابله کرده و به آن ورود می‌کند.اجاره ساعتی و روزانه خانه‌های مبله از ۵سال قبل هم با واکنش های متفاوت مسئولان از جمله نمایندگان مجلس روبرو بوده است؛ عده‌ای ضمن انتقاد به احتمال بروز مشکلات امنیتی، این موضوع را در صورت رعایت موازین شرعی و قانونی بلامانع دانستند، اما باید این سوال را پرسید وجود چنین منازلی چرا بعد از چند سال باز خبر ساز شده است واقعا آسیبی در پستوی این خانه‌ها در حال شکل گیری است؟!

درپی رسانه ای شدن اجاره ساعتی منازل حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه املاک با تاکید بر این‌که هیچ کس حق ندارد خانه‌ای را به صورت ساعتی اجاره بدهد، می‌گوید:‌ اجاره دادن ساعتی و روزانه واحدهای مسکونی توسط مشاوران املاک ممنوع است و آنها نمی‌توانند قرارداد واحد اجاره‌ای را برای کمتر از یکسال تنظیم و ثبت کنند. سوال اینجاست چه کسانی این خانه‌ها را اجاره می دهند؟ اجاره کنندگان با چه نیتی این خانه‌ها را اجاره می کنند؟

این روزها تکنولوژی چنان پیشرفتی کرده است که در لحظه با یک صفحه چند اینچی با دنیایی ارتباط برقرار می‌کنیم از معاملات میلیاردی تا اجاره ساعتی منازل فرقی نمی‌کند در کجا قرار دارید مهم سرعت و کیفیت است در این میان قیمت حرف اول و آخر را در بیشتر معاملات می زند؛ بر این اساس پیدا کردن خانه‌ با شرایط دلخواه که جای خود را دارد، به راحتی نوشیدن یک لیوان آب با کلیک کردن بر روی اپلیکیشن‌های شپیور و دیوار و کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی سوئیت یا خانه ویلایی مورد نظر را پیدا می کنید اما این تمام ماجرا نیست؛ چرا افراد ساعتی خانه‌ها را اجاره می کنند؟

 

پول، حرف اول و آخر را می‌زند

اجاره بهای این سوئیت‌ها از ۲۵۰ تا ۸۵۰ هزار تومان ساعتی شروع می‌شود با تخفیف ویژه هفته‌ای ۲ تا ۳میلیون تومان اجاره داده می‌شود، امکانات ویژه تغییر دهنده قیمت اجاره بهای هر یک از سوئیت‌ها است، این خانه‌ها بدون هیچ قید و بندی از شناسنامه گرفته تا مدرکی که ملاک دوستی یا فامیلی باشد اجاره داده می‌شود؛ برای صاحبخانه مهم نیست این خانه‌ها به چه منظوری اجاره می‌گردد کلاس درس، کار، پارتی یا مهمانی شبانه!  فقط و فقط  پول حرف اول و آخر را در اینگونه  معاملات می‌زند. اما باید پرسید در همه جای دنیا اینگونه زندگی کردن در خانه‌های اجاره‌ای عرف است یا جایگاهی دارد؟!

 

فقر، آسیبی نخ نما شده

سلمان خدادادی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد چرایی افزایش ساعتی و روزانه منازل  می‌گوید: زمانی که بتوانیم فقر را در جامعه به طور نسبی کاهش دهیم بدون شک آسیب‌های اجتماعی کاسته می‌شود، فقر آسیبی نخ‌نما شده که نقشی کلیدی در شکل‌گیری بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دارد، از این امر مستثنی نبوده، بدون شک آسیب‌هایی را در آینده به همراه خواهد داشت؛ قبل از هر احتمالی باید پرسید چرا افراد منازل خود را اجاره می‌دهند؟ بدون شک اجاره دادن منازل با قیمت‌های نجومی با هدف برطرف کردن نیازهای مادی است.

 

اجاره ساعتی منازل در «دیوار» و «شیپور»، تحت کنترل پلیس

نماینده مردم ملکان درمجلس شورای اسلامی در مورد اجاره ساعتی سوئیت در فضای مجازی عنوان می‌کند: اجاره ساعتی منازل در سایت‌ها و کانال‌های مجازی تا سایت و اپلیکیشن دیوار و شیپور باید تحت نظارت و کنترل پلیس باشد .خدادادی اجاره روزانه منازل را در شهرهای توریستی را یک فرصت اقتصادی می‌داند و تصریح می‌کند: اجاره روزانه و ساعتی منازل در شهرهای توریستی و دیدنی باعث رونق گردشگری می‌شود، در برخی از موارد کمبود ارائه خدمات ازطرف هتل‌ها و حتی گرانی هزینه هتل‌‌ها فرصتی اقتصادی برای برخی از خانواده‌ها ایجاد می‌کنند که در شهرهایی توریستی زندگی می‌کنند.خدادادی در ادامه عنوان می‌کند: حاکمیت و پلیس باید به اجاره این خانه‌ها نگاه فقرزدایی داشته باشند نه نگاه مجرمانه! کسانی که خانه‌هایشان در ایام تعطیلات یا نوروز اجاره می‌دهند بدون شک با نیت انجام کار خلاف اینکار را انجام نمی‌دهند؛ مخصوصا در شهرهای توریستی، خانواده‌هایی هستند که توان مالی بالایی نداشته که از هتل استفاده کنند حتی برخی از موارد هتل‌ها جا و مکان کافی برای اسکان بیش از اندازه برای مسافران را ندارند.عضو کمیسیون اجتماعی با تاکید به جنبه اقتصادی اجاره هفتگی یا روزانه منازل می‌گوید: اعتقادی به فسادزا بودن این منازل ندارم، اجاره این منازل فقط نگاه اقتصادی است نه نگاه مفسده‌آمیز!

 

اجاره ساعتی منازل خلاف قوانین است

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در مورد اجاره ساعتی خانه‌ در پایتخت می‌گوید: اجاره ساعتی منازل خلاف قوانین است، باید ابتدا پرسید که خانه‌های ساعتی در پایتخت به چه منظوری اجاره می‌شوند؟! هفته گذشته عکس‌‌العمل پلیس در مورد اجاره ساعتی منازل در پایتخت بازخوردهای متفاوتی به همراه داشت، تهران شهر توریستی نیست که بگوییم صاحبخانه برای رفاه حال مسافران روزانه و یا ساعتی منزل خود را اجاره می‌دهد، دستگاه قضایی باید با این موضوع برخورد کند. نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی به قیمت‌های نجومی اجاره ساعتی خانه‌ها اشاره و تاکید می‌کند: اجاره این منازل به صورت آپارتمان مبله و خانه‌های ویلایی بیشتر در سایت‌های مجازی و استارت آپ‌ها با قیمت‌های نجومی انجام می‌شود، معاملات مجازی که بدون هیچگونه تضمین و نظارتی روزانه میلیاردها تومان رد و بدل می‌کنند فارغ از هرگونه قانونی که تضمین کننده این معاملات باشند.جعفرزاده در مورد ازدحام جمعیتی پایتخت می‌گوید: تهران به دلیل ازدحام جمعیت با انواع متفاوتی از معضلات اجتماعی روبرو است، پدیده اجاره ساعتی منازل در این شهر نشان از رشد معضلات خاموش زیرپوستی در این شهر دارد، بی‌توجهی و رسیدگی نکردن به این معضلات بدون شک در آینده به شکل آسیب‌های دیگر خودنمایی خواهد کرد.عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطر نشان کرد: افرادی که به صورت ساعتی خانه اجاره می‌کنند برای کارهای غیر قانونی و خلاف است از فعالیتهای زیرزمینی اجتماعی تا مفاسد شخصی و گروهی؛ ردیابی این اعمال غیرقانونی در دنیای حقیقی بسی آسانتر از دنیای مجازی است.

 

اجاره ساعتی منازل مقدمه‌ای برای شروع آسیب‌ها

فارغ از بحث گردشگری و مسائل اقتصادی که برخی از خانه‌ها به صورت روزانه یا هفتگی در شهرهای توریستی اجاره داده می‌شوند چند سالی است که شاهد افزایش اجاره ساعتی سوئیت‌ها و خانه‌های ویلایی در نقاط مختلف پایتخت هستیم؛ بسیاری از جامعه‌شناسان بر این باور هستند که اجاره ساعتی این خانه‌ها پیش زمینه و مقدمه شروع آسیب‌های اجتماعی دیگر است؛ در هیچ جای دنیا حتی در کشورهایی که آزادی بی قید و شرط وجود دارد و تعریف مشخصی از مسائل اخلاقی برای آنها نشده هیچ کس اجازه ندارد خارج از چارچوب قانون خانه خود را به صورت پارت‌تایم یا ساعتی به اشخاص دیگر اجاره دهد؛ بدون شک برای اینکار غیر‌قانونی باید پاسخگو باشند.

 

اجاره ساعتی سوئیت‌ها ترویج بی‌بند وباری است

در پایان باید بگوییم؛ با تمام اما و اگرهایی که این خانه‌ها دارند و حرف و حدیث‌های که از پشت در بسته این خانه‌ها شنیده می‌شود، از اجاره ساعتی خانه‌های ویلایی بالای شهر تا بیغوله‌های پایین شهر هریک با نیت متفاوتی از پارتی و دورهمی گرفته تا مصرف مواد مخدر و رفتارهای خارج از عرفی که هیچگونه سنخیت و تعریفی با قانون و فرهنگ ما ندارد! در این میان آنچه مسلم است اجاره غیر‌قانونی این خانه‌ها در پایتخت است؛ متاسفانه افزایش اجاره بی‌رویه این خانه‌ها به نوعی تغییر سبک زندگی و ترویج بی بند و باری را به همراه داردکه نیازمند تدبیر و تامل بیشتر مسئولان است.