روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۲۶ آبان ۱۴۰۰ در ۱۱:۵۷ ق٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به زمان مطرح کرد:

ارسال کیفرخواست وزیرنفت سابق در پرونده کرسنت به دادگاه

 

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با بخشی از پرونده کرسنت که در مورد وزیر نفت سابق و اعضای هیئت مدیره نفت مفتوح باقی مانده بود، مطرح کرد: پرونده به دادگاه ارسال شده و درحال رسیدگی است.

به گزارش خبرنگار زمان، الهام آمرکاشی– ذبیح‌الله خدائیان در نشست خبری روزگذشته با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد؛ در پاسخ به سوال زمان، مبنی براین مهم که: «ابراهیم رضایی- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از ردپای آقازاده‌ها در پرونده کرسنت خبرداده و مطرح کرده: باید همه آقازاده‌های مشهوری که در قرارداد کرسنت مؤثر بودند به مردم معرفی، محاکمه و مجازات شوند. همچنین وی با اشاره بر این موضوع که یکی از دلایل محکومیت ایران در پرونده کرسنت، وزیرشدن زنگنه بود؛ ما از دستگاه قضا انتظار داریم که با همه مسببان قرارداد کرسنت برخورد جدی کند، بیان کرده: لازم است بررسی جامعی درباره ابعاد مختلف پرونده کرسنت انجام شود چرا که خسارت بسیار بزرگی از این طریق به کشورمان تحمیل شده است»؛ آیا قوه قضیه در این زمینه ورود خواهد کرد یا خیر؟ تشریح کرد: پرونده کرسنت یک سرگذشت طولانی دارد، مربوط به قراردادی‌است که در سال ۱۳۸۰ یعنی ۲۰۰۱ میلادی بین شرکت ملی نفت و شرکت کرسنت که در امارات مستقر بوده، منعتقد شده و بعداً ابلاغیه‌ها و اصلاحیه‌هایی در آن قرارداد صورت گرفته است.

بعد از این‌که این قرارداد منعقد می‌گردد، بررسی می‌شود که در جریان انعقاد قرارداد، سوءاستفاده‌هایی صورت گرفته و همچنین محتوای قرارداد به نفع کشور ما نبوده. در همان زمان؛ هم دیوان محاسبات، هم سازمان بازرسی کل کشور، هم وزارت اطلاعات گزارش‌هایی درخصوص سوءاستفاده‌هایی که در جریان انعقاد این قرارداد و مفاد قرارداد صورت گرفته، در سال۸۶  به دستگاه قضایی ارسال می‌کنند و پرونده‌ای در مورد اعضای هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، برخی از افراد که مرتبط با این افراد بودند و همچنین وزیروقت وزارت نفت در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل می‌شود که بعداً بعد از تکمیل تحقیقات، در مورد تعدادی از این متهمان، پرونده به دادگاه ارسال شده بود و در دادگاه حدود ۷، ۸ نفر از این متهمان، به جزای نقدی و ۳ نفر در این پرونده به ۲ تا ۳ سال حبس محکوم شده بودند و حکم این پرونده قطعی شده اما هنوز اجرا نشده است.
خدائیان اضافه کرد: در خصوص بخش دیگر پرونده که مفتوح باقی مانده بود مربوط به وزیر نفت و هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، در ابتدای امسال کیفرخواست به دادگاه ارسال شده و هم‌اکنون در دادگاه درحال بررسی است و امیدوارم دادگاه هرچه سریع‌تر به این پرونده رسیدگی کند و با افرادی که در جریان این پرونده سوءاستفاده کردند و خسارت‌هایی برای کشور به وجود آوردند، برخورد قاطع صورت بگیرد.

وصول ۴۹هزارمیلیارد تومان از مطالبات بانکی ظرف دو سال گذشته؛ ازجمله موضوعاتی بود که خدائیان به آن تأکید کرد و گفت: وصول مطالبات بانکی در وهله اول به عهده بانک‌ها است و ظرف دو سال گذشته ۴۹هزارمیلیارد تومان از طریق اجراییه ثبتی وصول کرده‌ایم.

وی در مورد بانک سرمایه نیز مطرح کرد: در یک پرونده بیش از ۵۳ نفر به اتهامات متعدد از ۵ سال تا ۲۰ سال محکومیت پیدا کردند و حکم آن‌ها قطعی شده و درحال اجرا است. در پرونده دیگر اخیراً محاکمه آن به اتمام رسید ۳۳ نفر در این پرونده متهم هستند و قاضی در حال انشاء رأی است.

سخنگوی دستگاه قضا همچنین با اشاره به این موضوع که محیط‌بان کرمانشاهی در محیطی غیر از منطقه حفاظت‌شده مرتکب قتل شده است، بیان کرد: این فرد در منطقه مسکونی به افرادی که سلاح نداشته‌اند، شلیک کرده است. مأموران جانشان در خطر نبوده است. چنانچه اعتراضی به حکم داشته باشند در مراجع بالاتر به آن رسیدگی خواهد شد.

استفادۀ بیش از ۲۵۰۰ نفر در سال ۱۴۰۰ از پابند الکترونیکی؛ موضوع دیگر نشست خبری بود که سخنگوی دستگاه قضا به آن اشاره کرد و گفت: استفاده از پابند الکترونیکی دارای شرایطی است و این‌گونه نیست همه جرائم و مجازات‌ها مشمول این قانون باشند. افراد نامبرده‌ای چون: شبنم نعمت‌زاده و حسین فریدون مشمول نظارت الکترونیکی نیستند. طبق آمار سازمان زندان‌ها در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۵۰۰ نفر از پابند الکترونیکی استفاده کرده‌اند. دادسرای تهران هم می‌گوید حدود هزار و ۴۲۴ نفر تحت نظارت الکترونیکی قرار گرفته‌اند. هم اکنون ۵۳۲ نفر تحت نظارت الکترونیکی هستند که طبیعتا یک اقدام مثبتی است برای جرایمی که خیلی مهم نباشند از این نهاد استفاده کنیم.

سخنگوی دستگاه قضا همچنین با اشاره به وصول و برگشتِ بیش از ۷۰هزارمیلیارد تومان از اموال متهمان دانه‌درشت به بیت‌المال؛ تبیین کرد: بیش از ۷۰هزارمیلیارد تومان از اموال متهمان دانه درشت وصول و به بیت‌المال برگشته است. محمد هادی رضوی بخشی از رد مال خود را نقدی پرداخت کرده و دو فقره پلاک ثبتی معرفی کرده است. با احتساب پلاک‌های ثبتی، رد مال او به پایان می‌رسد. شبنم نعمت‌زاده تا کنون ۶۳میلیاردتومان رد مال کرده است و بقیه درحال وصول است.