روزنامه پیام زمان
  •  info@zamandaily.ir

  •  02188481891

  •   09123624182

روزنامه,پیام زمان,روزنامه پیام زمان,اخبار,امروز
ادمین ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ در ۷:۲۸ ب٫ظ خبر قبلی خبر بعدی

آیا عدالت آموزشی مردود شده است!

محبوبه بیدکی

 

عدالت آموزشی یک مفهوم ذهنی است و بر اساس دیدگاه و ارزش های هر فردی می توان آن را به گونه های متفاوتی تفسیر کرد،در واقع دوران تحصیل از ابتدایی تا فارغ التحصیلی دانشگاه مهم ترین برهه در زندگی هر فردی محسوب می شود که پایه و اساس بسیاری در مراحل مختلف زندگی از جمله فکری، اخلاقی، اعتقادی و اجتماعی را شکل می دهد. بی تردید آموزش باید به سمت یک توسعه همه جانبه در ابعاد گوناگون معنویت، عدالت، رفاه و برنامه های فرهنگی و تربیتی هدایت شود. کشور ما از زمان انقلاب اسلامی  پیشرفت قابل توجهی در آموزش داشته و با نهادینه کردن نهضت سوادآموزی آموزش رایگان را در تمام مناطق کشور به خصوص مناطق دورافتاده و محروم ارائه کرده و نرخ باسوادی را بهبود بخشیده است،همچنین بر افزایش دسترسی به آموزش در تمام سطوح تمرکز کرده است. با این وجود و با تمام این پیشرفت‌ها،همچنان شاهد نابرابری‌های آموزشی در کشور، به‌ویژه در مناطق محروم هستیم. بدیهی است که تحقق عدالت آموزشی یکی از اهداف اجتماعی مهم درتمام جوامع  است و توجه به مؤلفه های عدالت آموزشی در همه شرایط و موقعیت ها ضروری به نظر می رسد که لازمه آن تلاش مضاعف برای تحقق هرچه بهتر این امراست. در این میان نهادها،سازمان ها، متولیان و دولت بیشترین وظیفه را در این زمینه برعهده دارند. شایان ذکر است، برقراری عدالت آموزشی در ایران و مناطق محروم مرتبط با توزیع برابر منابع آموزشی از جمله امکانات، معلمان واجد شرایط، کتاب های درسی و فناوری به طور عادلانه در سراسر کشور می باشد، چرا که در حال حاضر، تفاوت های فاحشی میان مناطق شهری و روستایی وجود دارد و امکانات آموزشی بهتر در مناطق شهری متمرکز شده است. از سویی دیگر پرداختن به عوامل اجتماعی،اقتصادی نقش بسزایی در نابرابری های آموزشی دارند و باید برنامه‌های مدون برای رسیدگی به فقر، بیکاری و نابرابری‌های اجتماعی،اقتصادی، کاهش موانعی که کودکان را از دسترسی به آموزش با کیفیت باز می‌دارد، اجرایی شود.

در واقع آموزش با کیفیت و حمایت معلمان مجرب  برای یک سیستم آموزشی قوی از اهم واجبات است و آموزش های لازم و بیشتر باید برای معلمان مناطق محروم، با تمرکز بر توسعه حرفه ای آنها در نظر گرفته شود. برنامه درسی و اصلاحات محتوای آموزشی برای پاسخگویی به نیازها و واقعیت های مناطق محروم ضروری به نظر می رسد چرا که باید این مطالب آموزشی با ترکیب تنوع فرهنگی و دانش محلی آنان، بازنگری و مطابقت داده شود. این تغییرات و اصلاحات می تواند به دانش آموزان کمک کند تا انگیزه ای برای ارتباط بهتر با آموزش داشته باشند و منجر به بهبودی نتایج و یادگیری در آنان می شود. از سویی دیگر سرمایه گذاری برای بهبود زیرساخت ها در مناطق محروم از جمله ساخت و ساز مدارس، دسترسی به امکاناتی از جمله  آب ،برق و امکانات بهداشتی منجر به ایجاد یک محیط یادگیری مساعد برای دانش آموزان می شود. بی تردید مسئولان و متولیان آموزش و پرورش باید برای افزایش دسترسی دانش آموزان به آموزش عالی که از زمینه های اموزشی محروم هستند تلاش مضاعفی داشته باشند. کمک‌های مالی و برنامه‌های مدون و قوانین متقن می‌توانند برای حمایت از افراد با استعدادی که ممکن است به دلیل محدودیت‌های مالی قادر به ادامه تحصیل نباشند، در این زمینه کمک موثری جهت ارتقاء سطح آموزش در مناطق دورافتاده است. و در نهایت همکاری میان مسئولان آموزش و پرورش،نهادهای ذی ربط و دولت برای برقراری عدالت آموزشی ضروری به نظر می رسد تا با مشارکت یکدیگر در فرآیند تصمیم گیری و تشویق مشارکت والدین  به یک رویکرد جامع و پایدار برای آموزش دست پیدا کنند.

قطعا توجه به این نکته حائز اهمیت است که؛اگرچه تمام این راهکارها می توانند به برقراری عدالت آموزشی درکشور کمک کنند، اما اجرایی و عملیاتی شدن این موارد همت جهادی و مضاعف مسئولان امر را می طلبد چرا که ایران مهد استعدادهای نهفته و بکری است که باید کشف شوند و از آنان در توسعه و آبادانی کشور استفاده کنند.

mojgan.bidaki88gmail.com